18 Մարտ 2020 - 15:34 AMT
Կորոնավիրուսի ազդեցությունը հաղթահարելու համար պետությունը ՀՀ տնտեսությանը 150 մլրդ դրամի աջակցություն կհատկացնի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում։
Ըստ նրա՝ այդ աջակցությունը փաթեթների է բաժանվելու։
Առաջինը կլինի առաջիկա մի քանի օրում։ 25 մլրդ դրամ կհատկացվի ու կուղղվի այն ընկերություններին, որոնք դրամով վարկ կվերցնեն՝ աշխատավարձ ու հարկեր, կոմունալներ վճարելու, հումք ձեռք բերելու համար և այլն։ Վարկի 50%-ը գործադիրը 0%-ով կհամաֆինանսավորի, բանկային հատվածի տոկոսը ևս կսուբսիդավորի, որ վարկը լինի 0 տոկոսով։
Երկրորդը. Կառավարությունը նպատակ ունի գյուղատնտեսական վարկերը սուբսիդավորելու, որ դրանք դառնան 0-տոկոսանոց։
Երրորդը 30 մլրդ դրամի սոցիալական հրատապ աջակցության փաթեթ է, որի նպատակն է «թույլ չտալու սոցիալական կարգավիճակի գահավիժում»։
«Դա արվում է հնարավոր սոցիալական հրդեհը մարելու համար»,- նշել է Փաշինյանը
Եւս 80 մլրդ դրամ, (իրականում, ինչպես շեշտեց վարչապետը, անսահմանափակ գումար) կուղղվի իրական նորարար նախագծերի մեջ ներդրնելու համար։
Վարչապետը համեմատել է աշարհի տնտեսությունը կորոնավիրուսից հետո շինհրապարակի հետ, որտեղ պետք է նոր տնտեսություն կառուցել։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 18-ի երեկոյի դրությամբ երկրում կորոնավիրուսի 102 դեպք կա:

18 Март 2020 - 16:26 AMT
Правительство Армении выделит 150 млрд драмов или около $306 млн для преодоления последствий коронавируса. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу «Шант».
«Мы подготовили пакет, который через несколько дней можно будет применить на практике. Мы выделим 25 млрд драмов (около $51 млн) на программу, в рамках которой компании займут деньги у армянских банков для выплаты зарплат своим сотрудникам, комунальных выплат и прочего. Правительство софинансирует 50% этого кредита с 0%, а также будет субсидировать процентную ставку банковской части», – сказал Пашинян.
По его словам, согласно второму пакету, правительство поставило перед собой задачу субсидировать сельскохозяйственные кредиты, снизив их до 0%.
Третий пакет – на 30 млрд драмов (около $61 млн) будет направлен на срочную социальную помощь. Еще 80 млрд драмов (около $163 млн) будет выделено на инновационные проекты, которые «подготовят Армению к новому миру», то есть, обеспечат прорыв армянской экономики после завершения мирового спада. Премьер подчеркнул, что финансирование по последнему проекту будет, по сути, безграничным.
В Армении, по состоянию на 19։00 18 марта, выявлено 102 случая заражения, один из пациентов выздоровел. 444 человек в карантине, около 800 предписано самоизолироваться.