Կառավարության մարտի 19-ի նիստում քննարկվել են կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած տնտեսական ճգնաժամի լուծման հարցերը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է փոփոխությունների փաթեթների մանրամասները։
Մասնավորապես, գործադիրի հատկացված առաջկցության առաջին՝ 25 մլն դրամի փաթեթն ուղղվելու է բիզնեսի համար վարկերի տրամադրմանը։ Նախագծի համաձայն՝ գումարի 50%-ը ֆինանսավորելու են բանկերը, մինչև 50 տոկոսը՝ Կառավարությունը։ Գործադիրի հատկացրած գումարն անտոկոս է, բանկերին ու վարկային կազմակերպությունների տոկոսը կսուբսիդավորի կառավարությունը։ Այսինքն, տնտեսվարողը 0%-ով գումար կստանա:
Այն կարող է ուղղվել մի քանի նպատակի։ Առաջինը՝ աշխատավարձերի ու դրանց գծով հարկերի վճարմանը՝ յուրաքանչյուր աշխատակցի հաշվով 3 ամսից ոչ ավելի, 500 հազար դրամից ոչ ավելի աշխատավարձ տալու համար։
2-րդ ուղղությունը հումքի գնումը և ներմուծումն է այն դեպքերում, եթե ամբողջ ծավալն օգտագործվելու է ՀՀ-ում պատրաստի արտադրանք ստանալու համար ու տնտեսվարողն արտադրական հզորություններ ունի։
Երրորդը սարք-սարքավորումների ներմուծումն է՝ ՀՀ-ում արտադրություն կազմակերպելու կամ այն ընդլայնելու համար։ Գումարը կտվրի էլէներգիայի, ջրի, գազի գծով ծախսերի ֆինանսավորմանը՝ մինչև 3 ամսով, ամսական մինչև 5 մլն դրամ ծավալով։
Վարկ կտրվի նաև ՀՀ-ում իրացվելիք սննդի, պարարտանյութի, սերմի, տնկիների ներմուծման ֆինանսավորմանը։
Վարկերի նկատմամբ հիմնական պահանջներն են՝ մինչև 24 ամիս ժամկետով ու մինչև 500 մլն դրամ ծավալով: Պետությունը համաֆինանսավորելու է մինչև 250 մլն դրամ ծավալը։ Կառավարության կողմից տրամադրվելիք գումարը լինելու է դրամով։

На заседании правительства Армении 19 марта обсуждались вопросы, связанные с разрешением экономического кризиса, вызванного распространением коронавируса. Премьер-министр РА Никол Пашинян представил подробную информацию о пакетах изменений, которые должны будут поддержать экономику страны.
В частности, будет запущен пакет поддержки бизнеса на сумму около 25 млрд драмов (около $51 млн). Он будет направлен на предоставление кредитов предприятиям. Согласно проекту, 50% суммы будет предоставлено банками, а до 50% – правительством. Сумма, выделяемая правительством, беспроцентная, проценты банков и кредитных организаций будут субсидироваться государством. То есть бизнес получит займ под 0%.
Сумма может быть направлена на выплаты зарплаты и налогов с них – не более 500,000 драм (ок. $1040) на одного работника, не дольше 3 месяцев.
Второе направление – покупка и импорт сырья, если весь объем будет использоваться для производства готовой продукции в РА, а предприятие имеет производственные мощности.
Третье направление – импорт оборудования с целью организации или расширения производства в Армении. Эти деньги будут использованы для финансирования расходов на электроэнергию, воду и газ на срок до 3 месяцев, до 5 млн драмов (ок $10400) в месяц.
«Также у нас будет пакет социальной поддержки еще на 25 млрд драмов, который будет использован по необходимости», – добавил Пашинян.
Помимо данных сумм, минимум 80 млрд драм (более $165 млн) будет выделено на инновационные проекты.
В Армении, по состоянию на утро 19 марта, выявлено 115 случаев заражения, один из пациентов выздоровел.