Եվրոյի գոտում, ԱՄՆ-ում և Ճապոնիայում անկում է սկսվել։ Այդ մասին հայտարարել են Վաշինգտոնում գործող Ֆինանսների միջազգային ինստիտուտի (IIF) տնտեսագետները։
2020-ի միջազգային տնտեսության աճի կանխատեսման զեկույցում 0,4% աճ է նշվում, գրում է «Վեդոմոստին»։
Ըստ ԱՄՀ-ի` 2019-ին ԱՄՆ-ին բաժին է ընկել համաշխարհային ՀՆԱ-ի 15,1%-ը, Ճապոնիային՝ 4%, եվրոյի գոտուն՝ մոտ 11%։ Այդպիսով կարելի է ասել ռեցեսիայի մեկնարկի մասին այն երկրներում, որոնց բաժին է ընկնում համաշխարհային տնտեսության գրեթե մեկ երրորդը։
2 շաբաթ առաջ IIF-ն արդեն նվազեցրել է իր համաշխարհային տնտեսության վերաբերյալ իր կանխատեսումը 2,6%-ից մինչև 1,6%։ Դա կապված էր նոր տիպի կորոնավիրուսի համաճարակի բռնկման հետ Չինաստանում։ «Դրանից հետո տեղի է ունեցել լիարժեք հանկարծակի կանգ կապիտալի գլոբալ շուկաներում՝ COVID-19-ի հետ կապված հարաճուն շոկի, նավթի գների անկման և վարկային շուկաներում աճող սթրեսի պատճառով»,-պարզաբանել է IIF-ի գլխավոր տնտեսագետ Ռոբին Բրուքսը։
Նշվում է, որ շատ մեծ է անորոշության մակարդակը։
Փորձագետները նավթի գների անկումը որակում են որպես գնային պատերազմ ՌԴ և Սաուդյան Արաբիայի միջև։ Մարտի 6-ին ՕՊԵԿ-ն ու ՌԴ-ն, չկարողանալով պայմանավորվել նավթի արդյունահանման կրճատման հարցում, խզեցին գործարքը, որը 2016-ից ի վեր պահպանում էր գները:
ՌԴ և ՕՊԵԿ գործարքի խզման հետևանքով նավթի գները 30%-ով նվազեցին՝ սա ամենամեծ անկումն էր վերջին մոտ 30 տարում: Մարտի 9-ի առավոտյան Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսները նվազել էին $45-ից մինչև $31,02՝ 1 բարելի համար: Նման գին վերջին անգամ եղել էր 1991-ին՝ Պարսից ծոցում ծավալված պատերազմի ժամանակ:

20 Март 2020 - 12:59 AMT
В странах еврозоны, США и Японии началась рецессия. Об этом заявили экономисты Института международных финансов (IIF), расположенного в Вашингтоне. В обзоре организации, которая объединяет крупнейшие западные банки, также говорится о снижении прогноза по росту мировой экономики в 2020 году до 0.4%.
Две недели назад IIF уже понижал свой прогноз роста мировой экономики в 2020 году с 2.6% до 1.6%, преимущественно из-за шока, связанного со вспышкой коронавируса нового типа в Китае и последовавших мер по борьбе с его распространением, отмечается в документе, пишут «Ведомости».
«С тех пор произошла полноценная внезапная остановка на глобальных рынках капитала, спровоцированная нарастающим шоком от COVID-19, падением цен на нефть и растущим стрессом на кредитных рынках», – пояснил главный экономист IIF Робин Брукс.
В обзоре IIF отмечается, что прогнозы приходится обновлять «почти каждый день», так как уровень неопределенности остается очень высоким.
Падение цен на нефть началось в январе, когда за вспышкой коронавируса последовало снижение спроса на топливо. Разрыв соглашения ОПЕК+ спровоцировал обвал цен после 6 марта. Позже Россия и Саудовская Аравия объявили об увеличении добычи и скидках для покупателей. Ирак, Кувейт и ОАЭ также снизили стоимость своих предложений.
По данным МВФ, на Соединенные Штаты в 2019 году пришлось 15.1% мирового ВВП, на Японию – 4%, а на еврозону – около 11%. Таким образом, можно говорить о начале рецессии в странах, на которые приходится почти треть мировой экономики.