25 Մարտ 2020 - 09:25 AMT
Վրաստանի Ազգային բանկը մարտի 25-ին լարիի փոխարժեքը սահմանել է 3.4494 լարի 1 դոլարի դիմաց։ Դա վրացական փոխարժեքի համար նոր պատմական նվազագույն շեմ է։
Լարիի փոխարժեքի անկումը դոլարի համեմատ սկսվել է մարտի 9-ին, երբ կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետ կապված անորոշությունը զուգակցվեց նավթի գների անկմանը։ Մարտի 25-ի դրությամբ արժեզրկումը կազմել է 24%, գրում է «Sputnik Գրուզիան»։
Չնայած Ազգային բանկի ջանքերին, ներկրողներն արդեն հայտարարել են, որ ի զորու չեն զսպելու գներն ու գնաճը։
«Առաջիկա օրերին բոլոր գները կվերանայվեն, կբարձրանան, քանի որ մենք և ներկրող ընկերությունները չենք կարողանա պահպանել նույն գներն այսօրվա փոխարժեքի պայմաններում»,- ասել է դիստրիբյուտորների գործարար ասոցիացիայի ղեկավար Իվա Չկոնիան։
Վրաստանի կառավարությունն իր հերթին հաստատել է առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի գների պահպանմանն ուղղված ծրագիրը, որի համար բյուջեից 10 մլն լարի կհատկացվի։
Այդպիսով կֆինանսավորվի գնային տարբերությունը հետևյալ ապրանքների համար՝ մակարոնեղենի, հնդկաձավարի, ձիթայուղի, շաքարի, ցորենի, ալյուրի, կաթի փոշու և լոբու համար։ Սուբսիդավորումը կվերաբերի մարտի 15-ից մայիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածին։
Ընդ որում այդ ապրանքների գները կհամապատասխանեն 2020-ի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 10-ը գրանցված նվազագույն գներին։

25 Март 2020 - 08:01 AMT
Национальный банк Грузии установил обменный курс лари по отношению к доллару США на 25 марта в размере 3.4494 GEL/$1, что является новым историческим минимумом для грузинской валюты.
Курс лари по отношению к доллару начал падать с 9 марта, когда на неопределенность с пандемией коронавируса наложилось резкое падение цен на нефть на мировых рынках. К 25 марта лари подешевел на 24%, пишет Sputnik-Грузия.
Несмотря на усилия Нацбанка, импортеры уже заявили, что не в силах сдерживать существующие цены и товары ждет подорожание. «В ближайшие дни все цены будут пересмотрены и повысятся, так как мы и компании импортеры не сможем оперировать теми же ценами в условиях сегодняшнего курса», – сказал глава Бизнес-ассоциации дистрибьюторов Грузии Ива Чкония.
Правительство Грузии в свою очередь утвердило программу по сохранению цен на продовольственные продукты первой необходимости, для которой из государственного бюджета выделяется 10 миллионов лари на страхование цен отдельных видов продовольствия. Программа подразумевает страхование разницы цен по обменному курсу на следующие товары: рис, макаронные изделия, гречневая крупа, подсолнечное масло, сахар, пшеница, пшеничная мука, сухое молоко и фасоль. Субсидия коснется расходов на импорт указанных продуктов в период с 15 марта по 15 мая. При этом цены на указанные выше продукты должны соответствовать минимальным ценам зафиксированным в период с 1 января по 10 марта 2020 года.