26 Մարտ 2020 - 11:37 AMT
Կորոնավիրուսով վարակվածների հաշվարկով զբաղվող միջազգային հետազոտական ինստիտուտների տվյալներով, աշխարհում վարակվածների ընդհանուր թիվը մարտի 26-ի դրությամբ գերազանցել է 473,000-ը։ Մահացել է ավելի քան 21,000 մարդ, ապաքինվել՝ մոտ 115,000-ը։
Մահացածների թվով շարունակում է առաջատարը մնալ Իտալիան, որտեղ վերջին 24 ժամում կորոնավիրուսից մահացել է 683 մարդ։ Այսպիսով, վարակից մահացածների հանրագումարը կազմում է 7503։ Ապաքինվել է 9362 մարդ։ Վարակվածների ընդհանուր քանակը, ներառյալ մահացածներին և առողջացածներին, 74,000 է։
Վարակման դեպքերի քանակով առաջատարը դեռևս Չինաստանն է, որտեղից սկսվել է տարածվել վարակը։ Այդ երկրում վարակվածների ավելի քան 90 տոկոսն ապաքինվել է, տեղեկացնում է Չինաստանի Առողջապահության ազգային հանձնաժողովը։ Այժմ ամբողջ երկրում գրանցվել է վարակման 81,736 դեպք, որից 74,177-ն ապաքինվել է։ Մահացել է 3291 մարդ։
ԱՄՆ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 69,000 դեպք, մահացել է 1050 մարդ, 619 մարդ ապաքինվել է։ ԱՄՆ Սենատը միաձայն հավանություն է տվել կորոնավիրուսից տուժող տնտեսությանը $2 տրլն-ի միջոցների փաթեթին։ Հատկացված գումարից կառավարությունը մեծահասակ ամերիկացիներին կվճարի $1200-ական, իսկ երեխային՝ $500-ական, մինչդեռ ունեվոր մարդկանց ավելի քիչ կվճարվի։
ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Մարկ Էսպերը հրաման է արձակել արտերկրում ամերիկացի զինծառայողների տեղաշարժն արգելելու մասին։ Հրամանով 60 օրով դադարեցվել են բոլոր ուղևորություններն ու մեկնումներն արտերկիր։ Հրամանը վերաբերում է ԱՄՆ ԶՈւ ամբողջ անձնակազմին, քաղաքացիական անձնակազմին և ընտանիքներին արտերկրում, որոշ աննշան բացառություններով։
«Նպատակն է՝ համոզվել, որ վիրուս չենք բերի տուն՝ վարակելով այլոց, որ չենք տարածի այն զինվորականների շրջանում»,- ասել է պաշտպանության նախարարը։
Իսպանիայում երկարացրել են կորոնավիրոսի համաճարակի պատճառով գործող բարձր պատրաստականության ռեժիմը մինչև ապրիլի 11-ը ներառյալ։ Մահացածների և վարակվածների թվով Իսպանիան երկրորդն է Եվրոպայում Իտալիայից հետո։ Մարտի 26-ի դրությամբ գրանցվել է հիվանդության ավելի քան 49,000 դեպք, այդ թվից մահացել է 3647 մարդ՝ ավելին, քան Չինաստանում։
Գերմանիայում վարակվել է ավելի քան 37,000 մարդ, մահացել է 206-ը։
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսից ավելի քան 1300 մարդ է մահացել։ Վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 25,600-ի։

По данным международных исследовательских институтов, ведущих подсчеты заражений коронавирусом, общее число зараженных во всем мире 26 марта превысило 473,000 человек. Скончались более 21,000 человек, выздоровели – около 115,000.
Лидером по числу жертв остается Италия. За последние сутки число жертв от последствий заражения коронавирусом достигло 683. Таким образом, общее число умерших от инфекции увеличилось до 7503. Выздоровели в целом 9362 человека. Общее число случаев заражения, включая скончавшихся и выздоровевших, превысило 74 тысячи.
По числу случаев заражения все еще лидирует Китай, откуда началось распространение вируса. Более 90% зараженных в стране выздоровели, сообщает Национальная комиссия по здравоохранению КНР. К настоящему моменту всего на территории Китая зафиксирован 81,736 случаев инфицирования (из них 74,177 человек выздоровели). Число жертв достигло отметки 3291.
В США зафиксировано более 69,000 случаев заражения коронавирусом, умерли 1050 человек, 619 инфицированных выздоровели. Американский сенат единогласно одобрил пакет мер на $2 трлн для стимулирования экономики, пострадавшей из-за пандемии коронавируса. Из выделяемой суммы правительство выплатит взрослым американцам по $1200 и еще по $500 на ребенка, при этом выплаты состоятельным людям будут меньше.
Министр обороны США Марк Эспер издал приказ о запрете передвижений для американских военнослужащих за рубежом. Приказом на 60 дней приостановлены все поездки и перемещения за границей. Приказ распространяется на все вооруженные силы США, гражданский персонал и семьи за рубежом, за несколькими исключениями. «Цель состоит в том, чтобы убедиться, что мы не приносим вирус домой, заражая других, что мы не распространяем его среди военных», – отметил министр обороны США.
В Испании продлили режим повышенной готовности из-за коронавируса до 11 апреля включительно. По числу жертв и заражений Испания находится на втором месте в Европе после Италии. На 26 марта зарегистрированы более 49 тысяч случаев заболевания, из них скончались 3647 человек (больше, чем в Китае).
В Германии заражены более 37,000 человек. 206 человек умерли.
Во Франции от коронавируса скончались более 1300 человек. Общее число зараженных достигло 25,600 человек.