ՀՀ-ում այն քաղաքացիները, որոնց փետրվարի գազի ծախսը կազմել է 10,000 դրամից ոչ ավելի, իսկ էլեկտրաէներգիայինը՝ մինչև 5000 դրամ, կստանան 50%-ի չափով փոխհատուցում, Կառավարության նիստին հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Սա կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 11-րդ միջոցառումն է։ Դրանք բոլորը սոցիալական և տնտեսական աջակցություն են ենթադրում։
Փոխվարչապետ Գրիգորյանը նշել է, որ հատուցվելու է բոլոր բաժանորդներին՝ անկախ ժամկետանց պարտքերի հանգամանքից։
Գրիգորյանն ասել է, որ փոխանցումը միանգամից արվելու է կոմունալ ծառայություն մատուցող ընկերությանը՝ տվյալ բաժանորդի հաշվին։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ պարտք ունեցող բաժանորդի հաշվից կնվազեցվի համապատասխան չափով գումար, իսկ պարտք չունեցողների մոտ կառաջանա կանխավճար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, որ այս ծրագրով շահառու է 220,000-ից ավելի քաղաքացի։ Նրա խոսքով՝ աջակցությունից օգտվող քաղաքացին կարող է նաև սոցիալական այլ ծրագրերի դիմել։
Հայաստանում ապրիլի 13-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի 26 նոր դեպք է գրանցվել, վարակման ընդհանուր դեպքերի թիվը հասել է 1039-ի: Ապաքինվել է 211 անձ, 14 հոգի մահացել է։

13 Апрель 2020 - 11:00 AMT
Граждане Армении, чьи расходы на потребление природного газа в феврале составили не более 10,000 драмов (около 20 долларов), а электроэнергии – до 5000 драмов (около 10 долларов), получат 50% компенсации. Об этом на заседании правительства 13 апреля заявил вице-премьер Мгер Григорян.
Правительство утвердило 11-й проект по нейтрализации экономических последствий пандемии коронавируса, который предполагает оказание содействия группе лиц, имеющих социальные проблемы в результате коронавируса.
Премьер-министр РА Никол Пашинян отметил, что бенефициарами этой программы станут более 220 тысяч граждан.
В Армении, по состоянию на 13 апреля, выявлено 1039 случаев коронавируса, 211 человек выздоровели, 14 – скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое 13 апреля продлили на месяц – до 14 мая.