Կրեմլում որոշել են հետաձգել մայիսի 9-ի Հաղթանակի շքերթը։ Ըստ BBC-ի, ՌԲԿ-ի և Ինտերֆաքսի աղբյուրների` որոշումը կհրապարակվի առաջիկա օրերին։
Ինչպես ասել է BBC-ի աղբյուրը ՌԴ պաշտպանության նախարարության կառույցներից մեկում, կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով Մեծ Հայրենականում հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված զորահանդեսը կհետաձգվի։
Ըստ ՌԲԿ-ի` այդ մասին կարող է հայտարարել անձամբ երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Շքերթը կարող է կայանալ հունիսի 24-ին՝ «այն օրը, երբ տեղի է ունեցել մարշալ Գեորգի Ժուկովի հրամանատարությամբ զորահանդեսը», կամ սեպտեմբերի 3-ին՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի օրը։ Այդ մասին Ինտերֆաքսին է հայտնել ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Շամանովը։
Կարծիքներ կան, որ զորահանդեսը կարող է անցկացվել նոյեմբերի 7-ին՝ Մոսկվայում, 1941-ի պատմական զորահանդեսի օրը։
Ապրիլի 15-ին ՌԴ վետերանների կազմակերպությունները դիմել էին Պուտինին՝ խնդրելով հետաձգել Հաղթանակի շքերթը։ Կրեմլի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը դեռ ապրիլի 11-ին էր հնարավոր համարել, որ զորահանդեսը կարող է տեղափոխվել, սակայն, շեշտել էր, որ վաղ թե ուշ այն անպայման կկայանա։ Պեսկովը նշել էր, սակայն, որ այդ հարցով որոշում դեռ չի կայացվել։

В Кремле принято решение перенести приуроченный к 75-летию Победы в Великой Отечественной войне парад с 9 мая на другую дату. Ее еще не назвали, но она будет озвучена в ближайшие дни, говорят источники BBC, РБК и Интерфакса.
Как пояснил BBC источник в одной из подведомственных минобороны структур, парад Победы скорее всего перенесут из-за эпидемии коронавируса.
Официально о переносе могут заявить 16 апреля. Перенести парад могут на 24 июня, «день, в который в 1945 году проходил парад под командованием маршала Георгия Жукова», либо на 3 сентября – в день окончания Второй мировой войны, сообщил председатель комитета Госдумы по обороне Владимир Шаманов.
15 апреля российские ветеранские организации направили президенту России Владимиру Путину обращение с просьбой перенести парад Победы в Москве с 9 мая на более позднюю дату.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков еще 11 апреля допускал, что парад Победы в Москве могут перенести – но отмечал, что рано или поздно он обязательно состоится. Он добавлял, что пока никаких решений о переносе не принято.