Նավթի համաշխարհային գները նվազում են 6.5-15%-ով։ Brent տեսակի արժեքը ապրիլի 22-ի առավոտյան նվազել է՝ հասնելով 1999-ի դեկտեմբերի 11-ի նվազագույն նիշին՝ մոտ 16 դոլար մեկ բարելի համար։
Երևանի ժամանակով 09։00-ի դրությամբ Հյուսիսային ծովի նավթային խառնուրդի հունիսյան ֆյուչերսները նվազել են 14.8%-ով՝ մինչև 16․45 դոլար, իսկ դրանից մի փոքր շուտ՝ 15.99 դոլարի մեկ բարելի դիմաց։ WTI-ի հունիսյան ֆյուչերսները նվազել են 6.48%-ով, մինչև 10․8 դոլար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ապրիլի 20-ին WTI-ի մայիսյան ֆյուչերսները պատմության մեջ առաջին անգամ բացասական նիշի էին հասել՝ մինչև -37 դոլար մեկ բարելի դիմաց։ Ապրիլի 21-ին WTI-ի և Brent-ի հունիսյան ֆյուչերսները նույնպես նվազել էին։
Բացասական գինը նշանակում է, որ գնորդը ստանում է վաճառողից ոչ միայն նավթը, այլև գումար։ Բացասական դինամիկան նավթային շուկայում բացատրվում է հումքի պահանջարկի հետագա նվազման և նավթապահեստարանների արագ լրացման մտավախություններով։

22 Апрель 2020 - 07:10 AMT
Мировые цены на нефть падают на 6.5-15%, стоимость Brent утром 22 апреля опускалась до минимума с 11 декабря 1999 года — ниже 16 долларов за баррель.
По состоянию на 09:00 (по Еревану) июньские фьючерсы на североморскую нефтяную смесь снижались на 14.8% — до 16.45 доллара, чуть раньше — до отметки в 15.99 доллара за баррель. Июньские фьючерсы на WTI падали на 6.48%, до 10.8 доллара, пишет РИА Новости.
20 апреля майские фьючерсы WTI впервые в истории ушли в отрицательные значения — до минус 37 долларов за баррель. 21 апреля июньские фьючерсы WTI и Brent также опускались.
Пандемия COVID-19 спровоцировала рекордное падение цен на нефть из-за снижения спроса на сырье. Негативно на рынок также повлияло отсутствие соглашения ОПЕК+. Сделку удалось заключить лишь в середине апреля, что помогло временно стабилизировать ситуацию на рынке, однако затем цены вновь начали падать.
На фоне коронавируса и избытка сырья в ОПЕК и Международном энергетическом агентстве ожидают рекордного снижения спроса на нефть в этом году.