Նացիստական Օսվենցիմ համակենտրոնացման ճամբարի վերջին ողջ մնացած կալանավորներից մեկը՝ Անրի Կիչկան 95 տարեկանում մահացել է կորոնավիրուսից։ Նա վախճանվել է Բրյուսելի ծերանոցներից մեկում։ Այդ մասին իր բլոգում հայտնել է նրա որդին՝ Միշել Կիչկան։
Ինչպես գրել է The Brussels Times-ը, Անրին շատ է աշխատել նոր սերնդին Հոլոքոսթի մասին իրողությունը ներկայացնելու ուղղությամբ, գրում է Deutsche Welle-ն։
«Միկրոսկոպիկ վիրուսն արեց այն, ինչ չկարողացավ մի ամբողջ նացիստական բանակ։ Հայրս ողջ էր մնացել «մահվան երթի» ժամանակ, բայց այսօր նրա կյանքի երթն ավարտվեց»,- գրել է Միշելը։
Նա նաև հայտնել է, որ վերջին անգամ հեռախոսով խոսել է հոր հետ ապրիլի 25-ի առավոտյան։
Անրի Կիչկան ծնվել էր 1926-ին` Բրյուսելում, լեհաստանցի հրեաների ընտանիքում։ Նրա ծնողները փախել էին Արևմուտք Արևելյան Եվրոպայում հակասեմիթական հալածանքներից։ 1942-ին, երբ նացիստական Գերմանիան գրավեց Բելգիան, Անրիի հայրն ու մայրը արտաքսվեցին։ Ավելի ուշ նրա քույրերին, մորն ու մորաքրոջը Օսվենցիմի գազախցիկներ ուղարկեցին։

Один из последних выживших узников нацистского концлагеря Освенцим Анри Кичка скончался в доме престарелых в Брюсселе от последствий коронавируса на 95-м году жизни. Об этом сообщил в своем блоге его сын Мишель Кичка.
Анри много работал над тем, чтобы донести правду о Холокосте до подрастающего поколения.
«Микроскопический вирус добился того, в чем не преуспела целая нацистская армия. Мой отец выжил в «марше смерти». Но сегодня завершился его марш жизни», – написал Мишель, пишет Deutsche Welle.
Он также сообщил, что смог поговорить с отцом в последний раз по телефону утром 25 апреля.
Анри Кичка родился в Брюсселе в 1926 году в семье евреев польского происхождения. Его родители бежали на Запад от антисемитских преследований в Восточной Европе. В 1942 году, после оккупации Бельгии нацистской Германией мать и отец Анри были депортированы. Его сестер, тетю и мать позднее отправили в газовые камеры в Освенциме.