13 Հունվար 2009 - 08:04 AMT
Հունվարի 12-ին` երեկոյան ժամը 18:25, վերսկսվել է Հայաստանի ռուսական գազի մատակարարումը, հաղորդում է «ԱրմՌոսգազպրոմ» ընկերության մամլո ծառայությունը: Գազի մատակարարումը դադարեցվել էր հունվարի 9-ին Վրաստանի տարածքով անցնող Ղազախ-Սագուրամո 1000 մմ տրամագծով մայրուղային գազատարի վրա վթարա-վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու կապակցությամբ:
Ինչպես գրում է «Իզվեստիա» թերթը, մայրուղային գազատարի մի հատվածը վնասվել էր «ՄԳ-ում գազի փոխադրման աճած ծավալների եւ դրան հետեւած գազի արտահոսքի պայմաններում ճնշման բարձրացման արդյունքում»: Նույն օրը վթարի վայր էին ժամանել Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարության ղեկավարներն ու մասնագետները: Էներգետիկայի նախարարության ներկայացուցիչները այն ժամանակ էլ նշել էին, որ «ռուսական եւ հայկական կողմերը անմիջապես տեղեկացվել են Գարդաբանյան շրջանում տեղի ունեցած վթարի մասին»: Նրանց խոսքերով, «ՌԴ-ն եւ Հայաստանը համապատասխանաբար դադարեցրել էին գազի մատակարարումն ու ստացումն այդ գազատարով, որպեսզի վրացի մասնագետները սկսեին վերականգնողական աշխատանքները Գարդաբանյան շրջանում»:

13 Январь 2009 - 08:04 AMT
Вечером 12 января возобновилась подача российского газа в Армению, сообщает пресс-служба компании “АрмРосгазпром”. Подача газа была прекращена 9 января в связи с проводимыми на территории Грузии аварийно-восстановительными работами на 1000 мм магистральном газопроводе Казах-Сагурамо.
Как пишет газета “Известия”, участок магистрального газопровода был поврежден “в результате повышения давления в МГ в условиях возросших объемов транзита газа и последовавшей за этим утечки газа в газопроводе”. На место аварии в тот же день выехали руководители и специалисты корпорации и Минэнергетики Грузии. На месте аварии на этом участке газопровода тогда возник пожар, были приняты меры для его ликвидации. Представители Минэнергетики отметили тогда же, что “российская и армянская стороны были сразу же проинформированы об аварии в Гардабанском районе”. По их словам, “РФ и Армения со своих сторон прекратили подачу и прием газа по этому газопроводу для того, чтобы грузинские специалисты начали восстановительные работы в Гардабанском районе”.