28 Ապրիլ 2020 - 07:40 AMT
Պենտագոնը հրապարակել է 3 տեսանյութ, որտեղ նկարահանված են «չբացահայտված երևույթներ»: Հոլովակներից մեկը նկարվել է 2004-ին, մյուսները՝ 2015-ի հունվարին, փոխանցում է ՌԲԿ-ն։
Բոլոր հոլովակները 2007 և 2017 թվականներին առանց Պենտագոնի թույլտվության բաց հասանելիություն են ունեցել։ Դրանց իսկությունը հաստատել են ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը։
«Պաշտպանության նախարարությունը հրապարակում է այս տեսանյութերը, որ ճշգրտի հանրային ցանկացած ոչ հավաստի պատկերացումն այն մասին` արդյոք տարածված կադրերն իրական են, թե այնտեղ ինչ-որ բան էլ կա։ Տեսանյութում դիտարկված օդային երևույթները դեռևս բնութագրվում են որպես չբացահայտված»,- ասվում է Պենտագոնի հայտարարության մեջ։
Ռազմական ինքնաթիռներից նկարահանված հոլովակներում երևում են թռչող օբյեկտներ, որոնք արտաքինից նման չեն որևէ հայտնի ինքնաթիռի։ Նշվում է, որ 2014-15 թվականներին ամերիկացի օդաչուները մի քանի անգամ երկնքում նկատել են անծանոթ թռչող օբյեկտները։
2017-ին հրապարակված մեկ այլ տեսանյութում ամերիկացի երկու օդաչու ֆիքսել էին թռչող օբյեկտից կադրեր, տեսահոլովակում նրանց զրույցից հասկնալի էր դառնում, որ օբյեկտը թռչում է քամուն հակառակ՝ 193 կմ/ժամ արագությամբ։ Չնայած դրան՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2019-ին հայտարարել էր, որ այնքան էլ չի հավատում օդաչուների և չբացահայտված օբյեկտի «հանդիպմանը»։

28 Апрель 2020 - 08:56 AMT
Пентагон опубликовал три видеозаписи, на которых сняты «неопознанные явления». Одна из них была записана в ноябре 2004 года, две другие — в январе 2015-го, сообщается на сайте ведомства.
Все эти видео в 2007 и 2017 годах без разрешения Пентагона попали в открытый доступ. Их подлинность признали ВМС США, пишет РБК.
«Минобороны публикует эти видеозаписи, чтобы прояснить любые неверные представления общественности о том, были ли распространяемые кадры реальными или же в них есть что-то еще. Наблюдаемые на видеозаписях воздушные явления по-прежнему характеризуются как неопознанные», — указано в заявлении Пентагона.
На видео, снятых с военных самолетов, видны летающие объекты. Внешне они не похожи ни на какие известные летательные аппараты.
Пилоты, которые взлетели с авианосца США USS Nimitz у берегов Сан-Диего, сопровождали неизвестный объект в воздухе. На видеозаписи слышны разговоры военных, которые удивлены тем, что объект летит против ветра, который достигает на такой высоте скорости 120 миль в час (193 км/ч). В конце видео объект начинает вращаться.
В 2014–2015 годах пилоты ВМС США неоднократно встречались с загадочными объектами, парящими в небе, писала газета The New York Times. Один из них был в форме «волчка, который двигался против ветра», а другой — в форме «сферы, заключенной в куб», отмечали пилоты.
Также издание в 2017 году опубликовало одно из тех видео, которое разместил на своем сайте Пентагон. На этих кадрах пилоты двух американских истребителей F/A-18 зафиксировали неизвестный объект размером с частный самолет. Видео было записано в августе 2004 года.