Ռուսաստանում ապրիլի 28-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի 6411 նոր դեպք է գրանցվել՝ հասնելով 93,558-ի, հայտնում է վարակի տարածման դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբը։ Սա մեկ օրում նոր դեպքերի ռեկորդային աճ է։
Նախորդ մեծ աճը գրանցվել էր ապրիլի 26-ին, երբ մեկ օրում 6361 նոր դեպք էր գրանցվել։
Այդպիսով ՌԴ-ն առաջ է անցել Իրանից վարակի հաստատված դեպքերի քանակով և աշխարհում այժմ 8-րդն է այդ ցուցանիշով։ Այդ են վկայում ամերիկյան Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալները։ ՌԴ-ն առաջ է անցել նաև Չինաստանից, որտեղ վարակակիրների ընդհանուր քանակը կազմել է 83,912, գրում է «Վեդոմոստին»։
Նոր դեպքերի մեծ մասը Մոսկվայում է գրանցվել՝ 3075 հիվանդ։ Հիվանդացության աճը Մոսկվայում արագացել է՝ ապրիլի 27-ին 2871 նոր դեպք էր գրանցվել, ապրիլի 26-ին՝ 2971։ Համաճարակի մեկնարկից ի վեր Մոսկվայում 48,426 մարդ է վարակվել։
Մոսկվայում կորոնավիրուսից ապաքինվել է 4130 մարդ, որից 606-ը վերջին 24 ժամում։ Սա ապաքինվածների ռեկորդային ցուցանիշ է, ռեկորդային է նաև մեկ օրում մահվան ելքով դեպքերի քանակը՝ 44։ Համաճարակից ՌԴ մայրաքաղաքում ընդհանուր առմամբ մահացել է 479 մարդ։
ՌԴ-ում ապաքինվածների քանակը մեկ օրում կազմել է 1100՝ հասնելով 8456-ի։ Մահացել է 867 մարդ (վերջին մեկ օրում՝ 72)։
Ապրիլի 27-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն աշխարհում գերազանցել է 3 միլիոնը, մահվան դեպքերը՝ 208,000-ը։ Մոտ 879,000 մարդ ապաքինվել է:

Число заболевших коронавирусом в России за последние сутки выросло на 6411 до 93,558 человек, сообщается на сайте федерального оперативного штаба. Это рекордный для России суточный прирост.
Предыдущий был зафиксирован 26 апреля, когда оперштаб отчитался о 6361 выявленном случае заражения за сутки.
Таким образом, Россия обогнала Иран по числу выявленных случаев заражения коронавирусом и вышла на восьмое место в мире по этому показателю, следует из данных американского Университета Джона Хопкинса. 27 апреля Россия обошла по числу больных Китай, где впервые была зафиксирована вспышка коронавируса в декабре 2019 года.
Большинство новых случаев зафиксировано в Москве – 3075 заболевших.
С начала эпидемии диагноз подтвердился у 48,426 жителей столицы, пишут «Ведомости».
В России число выздоровевших пациентов с коронавирусом выросло на 1100 человек за сутки до 8456 жителей. Скончались 867 зараженных (плюс 72 умерших за сутки – очередной рекорд).
Коронавирус зафиксирован в 185 странах. Всего в мире заразились уже более 3 млн человек, более 896,000 из них выздоровели, а более 211,000 заразившихся скончались, по данным Университета Джона Хопкинса.