30 Ապրիլ 2020 - 12:22 AMT
Կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումից ի վեր առաջին անգամ Հարավային Կորեայում կորոնավիրուսով վարակի նոր դեպք երկրի ներսում չի գրանցվել։ Հայտնաբերված 4 նոր դեպքը բերովի են և ի հայտ են եկել արդեն կարանտինում գտնվող մարդկանց մոտ։
Վարակվածների ընդհանուր թիվը երկրում հասել է 10,765-ի։ Ապաքինվել է 9059 մարդ, մահացել՝ 247, հայտնել է Առողջապահության նախարարությանը կից Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Արդեն մոտ մեկ շաբաթ է՝ Հարավային Կորեայում օրական մոտ 10 նոր դեպք էր գրանցվում։ Ապրիլի 24-ին այդ ցուցանիշը նվազել էր մինչև 6-ը։
Նոր դեպքերի նվազման հետ կապված իշխանությունները մինչև մայիսի 5-ը երկարացրել են սոցիալական հեռավորության պահպանման ռեժիմի մեղմ տարբերակը։ Բացվել են զբոսայգիները, թույլատրվել է սպորտային, կրոնական, զվարճանքի հաստատությունների սահմանափակ գործունեությունը։ Քաղաքացիներին շարունակում են հորդորել հեռու մնալ մարդկային կուտակումներից և պահպանել կանխարգելման բոլոր կանոնները։
Աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը, ըստ Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի, մոտ 3․2 մլն է, մահացել է ավելի քան 227,000 մարդ, ապաքինվել՝ ավելի քան 1 մլն։

Южная Корея впервые с начала эпидемии не зарегистрировала ни одного случая заражения коронавирусом за сутки внутри страны, все четыре новых случая были завезены из-за границы и выявлены на карантинном досмотре.
Общее число зараженных выросло до 10,765, выздоровели – 9059, погибли 247 пациентов, сообщила организация Центров по контролю и профилактике заболеваний (KCDC) при министерстве здравоохранения РК, пишет РИА Новости.
Уже более недели в Южной Корее за сутки регистрировали примерно по 10 новых зараженных, 24 апреля это число опускалось до шести человек.
В связи со снижением числа новых случаев заражения в стране власти продлили до 5 мая режим социального дистанцирования в ослабленном виде. Заново открыли парки и места отдыха на природе, разрешили ограниченную деятельность спортивным, религиозным и развлекательным учреждениям. Граждан по-прежнему просят избегать людных мест, не выходить лишний раз из дома и соблюдать все меры профилактики.