5 Մայիս 2020 - 15:01 AMT
Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը կայուն հեռանկարով: Ամերիաբանկը կարևորում է վարկանիշի վերահաստատումը կայուն հեռանկարով, հատկապես Covid-19-ի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում:
Վարկանիշը տրամադրելիս` Moody's-ը հիմք է ընդունել մի շարք կարևոր ցուցանիշներ, այդ թվում` Ամերիաբանկի դիվերսիֆիկացված վարկային պորտֆելի առկայությունը:
Մասնավորապես նշվում է, որ 2020թ հունվարի 1-ի դրությամբ ՓՄՁ վարկերի ծավալը բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելում կազմել է 17,4 %, իսկ ֆիզիկական անձանց տրամադրած վարկերը կազմել են ընդհանուր վարկային պորտֆելի 25%-ը, ընդ որում, այն գրեթե հավասարաչափ է բաշխված հիփոթեքային և սպառողական վարկերի մեջ:
Ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
• բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքերը տեղական շուկայում
• ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության և խնդրահարույց վարկերի բավարար ծածկույթի
• իրացվելիության բավարար մակարդակը և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները:
Չնայած կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված դժվարին իրավիճակին` Moody's վարկանշային գործակալությունն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկի կողմից ֆինանսական միջոցների ներգրավման ցուցանիշները և իրացվելիության մակարդակը կմնան կայուն:

7 Май 2020 - 14:14 AMT
Престижное международное рейтинговое агентство Moody's подтвердило рейтинг долгосрочных банковских депозитов в национальной валюте, присвоенный Америабанку, на уровне Ba3 с прогнозом «стабильный».
Америабанк сообщает, что считает важным подтверждение рейтинга с прогнозом «стабильный», в особенности в ситуации, возникшей в результате распространения коронавируса.
При подтверждении рейтинга Moody's принял во внимание ряд важных показателей, в том числе наличие у Америабанка диверсифицированного кредитного портфеля. В частности, было отмечено, что по состоянию на 1 января 2020 года объем кредитов МСП в общем кредитном портфеле банка составил 17.4 %, а объем кредитов, выданных физическим лицам, составил 25% общего кредитного портфеля. При этом, он практически равномерно распределен между ипотечными и потребительскими кредитами.
Рейтинг долгосрочныхбанковскихдепозитов в национальной валюте отражает:
– диверсифицированный профиль деятельности и прочные позиции на местном рынке;
– высокие качественные показатели активов и способность поглощения убытков за счет буферов капитала, высокой прибыльности и достаточного покрытия проблемных кредитов;
– достаточный уровень ликвидности и диверсифицированные источники привлечения средств.
Несмотря на сложную ситуацию, сложившуюся в условиях коронавируса, рейтинговое агентство Moody's ожидает, что банк сохранит стабильные показатели привлечения финансовых средств и ликвидности.