2019-ի ավարտին ԱՄՆ-ում հսկայական ասիական կրետներ են հայտնվել, որոնց նաև «մարդասպան կրետներ» են կոչում։ Միջատների երկարությունը հասնում է մոտ 2 դյույմի (5 սմ)։ Միջատները հայտնի են նրանով, որ սպանում են մեղրատու մեղուներին, պոկելով նրանց գլուխները, զբաղեցնում են նրանց փեթակներն ու աստիճանաբար բնաջնջում պոպուլյացիան, որն առանց այդ էլ անհետացման եզրին է։
Հսկայական կրետները վտանգավոր են նաև մարդու համար։ Ճապոնիայում դրանց հարձակումների հետևանքով տարեկան մոտ 50 մարդ է մահանում։ Դրանք Vespa mandarinia տեսակի միջատներն են, որոնց բնակության արեալը Հարավարևելյան Ասիայում է։ Այդպիսի միջատների խայթը կարող է ծակել այգեպանների պաշտպանիչ արտահագուստը։
ՀՀ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի միջատաբանության և բնահողի կենդանաբանության լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող Տիգրան Ղռեջյանը PanARMENIAN.Net-ին որոշ մանրամասներ ներկայացրեց վտանգավոր միջատի մասին և խոսեց այն մասին, թե որքանով է հավանական դրա հայտնվելը Հայաստանում։
«Միջատների այդ տեսակը ոչ միայն ԱՄՆ-ում է արագ տարածվում, այլ լավ տարածվում է նաև Եվրոպայում: Այդ կրետը ՀՀ-ում լայն տարածված սովորական ձիաստաց կրետի Vespa crabro-ի, և շոգ վայրերում տարածված, ավելի մեծ արևելյան ձիաստացի Vespa orientalis-ի մոտիկ ազգականն է»,- պարզաբանեց գիտաշխատողը:
Ըստ նրա` կրետը վտանգավոր է, քանի որ շատ թունավոր է, նաև մեծ է ու թույնի չափաբաժինը ևս մեծ է։
«Ճապոնիայում առանձին ենթատեսակը՝ Vespa mandarinia japonica-ն սովորականից և մեծ է, և շատ ագրեսիվ: Մահերի հիմնական պատճառն այն է, որ միջատն իր սեփական նախաձեռնությամբ է հարձակվում մարդկանց վրա: Խիստ թունավոր է», -ասավց Ղռեջյանը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ում և արդեն Եվրոպայում ամենամեծ վտանգն այն է, որ այդ միջատները բնաջնջում են մեղուներին, մեղուներն են նրանց նախընտրած կերը:
Ըստ երիտասարդ գիտնականի` հիմնական գործոնը, որը խանգարելու է Vespa mandarinia-ին ներթափանցել և մնալ Հայաստանում, կլիման է, և Չինաստանից գյուղմթերքի ներմուծման փոքր քանակը։
«Հավանական տեղերը, որտեղ այդ միջատը կարող է ապրել ու բազմանալ, Տավուշի-Լոռու ու Սյունիքի ցածրադիր գոտու անտառներն են, բայց եթե անգամ ասիական կրետները հասնեն ՀՀ ու անգամ կարողանան պոպուլյացիա ձևավորել, մնալու են ընկճված: Բացի այդ արդեն կա տեղական տեսակը, որը թույլ չի տա նորեկներին հիմնավորվել», – ասաց նա։
Մասնագետը հավելեց նաև, որ Vespa orientalis-ը ևս վտանգավոր է, բայց այդքան ագրեսիվ չէ։ Այն մարդուց խուսափում է, սիրում է քարքարոտ, մանր ու մեծ ծառերով վայրեր:
«Եթե վտանգավորության մյուս ասպեկտը դիտարկենք՝ մեղվաբուծությանը տված վնասը, ապա տեղաբնակ կրետները, ճիշտ է, հաճախ են հարձակվում մեղուների վրա, բայց մեր մեղուները շատ լավ պաշտպանվում են։ Հազվադեպ են փեթակներ ավիրում, այն էլ բարձիթողի փեթակները»,-ասաց գիտաշխատողը։

11 Май 2020 - 09:35 AMT
В конце 2019 года в США обнаружили гигантских азиатских шершней, которых еще называют «шершнями-убийцами». Насекомые в длину составляют около двух дюймов (5см), и известны тем, что убивают медоносных пчел, отрывая им головы, и занимают ульи, постепенно уничтожая популяцию и без того исчезающих насекомых.
Гигантские шершни опасны и для человека. В Японии из-за атак таких шершней каждый год гибнут примерно 50 человек. Это шершни вида Vespa mandarinia, ареал обитания которых находится в Юго-Восточной Азии. Жало таких насекомых способно проколоть защитный костюм, который надевают садоводы.
Младший научный сотрудник лаборатории энтомологии и почвенной зоологии Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА Тигран Креджян в беседе с PanARMENIAN.Net рассказал некоторые подробности об опасном насекомом и о возможности его появления в Армении.
«Этот вид шершней сейчас активно распространяется не только в США, но и в Европе. Этот шершень является близким родственником распространенного в Армении шершня обыкновенного Vespa crabro и более крупного, распространенного в наиболее жарких областях страны, восточного шершня Vespa orientalis», – объяснил научный сотрудник.
По его словам, шершень опасен тем, что очень ядовитый, большой и содержит большую дозу яда.
«Японский подвид – Vespa mandarinia japonica – крупнее обычного и еще более агрессивен. Эти шершни отличаются тем, что сами инициируют нападение на человека», – отметил Креджян, добавив, что в США и Европе эти шершни угрожают популяции пчел, которые являются их любимой пищей.
По словам молодого ученого, вероятность появления в Армении этого вида шершней хоть и есть, но низкая, что обусловлено климатом страны и небольшим объемом импорта сельскохозяйственной продукции из Китая.
«Если даже азиатские шершни доберутся до Армении, они тут не приживутся: с одной стороны – неблагоприятный климат, а с другой – там, где им будет удобнее, уже обитает местный вид Vespa orientalis, который не пустит новичков», – сказал Креджян.
Он добавил, что местный вид тоже отличается крупным размером и агрессивностью. Это тоже опасный шершень, но не настолько, насколько Vespa mandarinia, так как избегает человека, предпочитая скалистые места с маленькими и большими деревьями.
«Если рассматривать другой аспект – угрозу пчеловодству, то наши шершни хоть и часто нападают на пчел, но пчелы хорошо защищаются. Урон несут только заброшенные улья, и то редко», – подчеркнул научный сотрудник.