14 Մայիս 2020 - 10:52 AMT
Մայիսի 18-ից Վրաստանի Մառնեուլի շրջանն այլևս չի լինի կարանտինային գոտի։ Այդ մասին հայտարարել է վարչապետ Գեորգի Գախարիան։
Արդեն մայիսի 14-ից չեղարկվել է Ռուսթավի և Գարդաբանի քաղաքներ ելումուտի սահմանափակումը, գրում է Sputnik Georgia-ն։
«Այսօր ամբողջությամբ հանվում են Ռուսթավի և Գարդաբանի մուտքի ու ելքի սահմանափակումները։ Մառնեուլի շրջանը մայիսի 18-ից այլևս չի լինի կարանտինային գոտի և այդ շրջանի բնակիչները կկարողանան անարգել տեղաշարժվել, ինչպես երկրի մյուս քաղաքացիները»,- ասել է Գախարիան։
Վրաստանում մայիսի 18-ից չեղարկում են նաև 3 հոգուց ավելի չհավաքվելու արգելքը՝ ինչպես դրսում, այնպես էլ փակ տարածքներում։ Վարչապետը հայտարարել է նաև, որ մայիսի 18-ից կբացվեն գեղեցկության սրահները, բայց պարետային ժամը, որը գործում է 21։00-6։00-ն, դեռ կմնա։
Մայիսի 14-ի դրությամբ Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակի 5 նոր դեպք կա, փաստացի բուժվում է 257 մարդ, մահվան 12 դեպք է գրանցվել։
Արտակարգ դրությունը Վրաստանում գործում է մարտի 21-ից մինչև մինչև մայիսի 22-ը։ Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակի 652 դեպք է գրանցվել, ապաքինվել է 383 մարդ, մահացել՝ 12։

14 Май 2020 - 08:56 AMT
Карантин снимается с еще одной зоны в Грузии – на этот раз с Марнеули. Как заявил 14 мая премьер-министр Грузии Георгий Гахария, карантин в Марнеули будет снят с 18 мая.
«Сегодня полностью снимается любое ограничение на въезд и выезд в города Рустави и Гардабани. Также, с 18 мая Марнеули больше не будет карантинной зоной, и жители этого региона смогут без проблем передвигаться, как и граждане страны», – заявил Гахария, пишет Sputnik-Грузия.
Строгий карантин в Марнеули и Болниси был введен 23 марта в связи с угрозой вспышки инфицирования коронавирусом.
Число случаев коронавируса в Грузии за сутки увеличилось на 5, достигнув 652. Из них 383 уже выздоровели, скончались 12 человек. В карантине находятся 4233 человека, под наблюдением – 373.