Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ ղեկավարների գագաթնաժողովը կանցնի տեսակոնֆերանսի ձևաչափով։ Դա պայմանավորված է կորոնավիրուսի պանդեմիայով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ ժամանակացույցի՝ գագաթնաժողովը կայանալու էր Մինսկում՝ մայիսի 19-ին, սակայն պանդեմիայի պատճառով երկրները փակել են սահմաններն ու կարանտինային միջոցներ ձեռնարկել։
Ավելի վաղ Մինսկում հայտարարել էին, որ դիտարկվում է տեսակապով ԵԱՏՄ ղեկավարների բանակցությունները վարելու հավանականությունը, սակայն, Բելառուսի նախագահն, այնուամենայնիվ, կողմ էր հանդիպմանը երկրի մայրաքաղաքում։ Լուկաշենկոն չէր բացառում նաև գագաթնաժողովը հետաձգելու տարբերակը, որպեսզի այնուամենայնիվ անձնական հանդիպում լինի։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко сообщил, что саммит лидеров стран ЕАЭС, который планировалось провести 19 мая в Минске, в условиях пандемии нового коронавируса пройдет в формате видеоконференции, пишет РИА Новости.
По графику саммит должен состояться в Минске 19 мая, однако из-за пандемии коронавируса ряд стран закрыли свои границы и приняли карантинные меры.
Ранее в Минске заявляли, что рассматривается возможность провести переговоры лидеров ЕАЭС по видеосвязи, однако белорусский лидер все же выступал за очную встречу в Минске. Также Лукашенко ранее не исключал перенос саммита на более поздние сроки в связи с эпидемиологической обстановкой, чтобы лидеры государств ЕАЭС все же могли провести личную встречу.