18 Մայիս 2020 - 09:32 AMT
Եվրամիությունը և Ավստրալիան կոչ են արել մանրակրկիտ հետաքննել կորոնավիրուսի ծագումն ու զանգվածային տարածումը։
Այդպիսով արդեն 122 երկիր, այդ թվում ՌԴ-ն, Հարավային Աֆրիկան, Մեծ Բրիտանիան, Ինդոնեզիան, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան, Թուրքիան հավանություն են տվել այդ առաջարկին մայիսի 18-ին կայանալիք Առողջապահության համաշխարհային վեհաժողովին ընդառաջ, գրում է Deutsche Welle-ն։
Ավստրալիայի ԱԳ նախարար Մերիս Փեյնը հայտարարել է, որ նախաձեռնության կողմնակիցները «ուզում են օգնել աշխարհին դասեր քաղել առողջության պաշտպանության հարցում»։
ԵՄ արտաքին կապերի մամուլի քարտուղար Վիրջինիա Բատու-Հենրիկսոնը նշել է, որ Եվրամիությունը մտադիր է կոնսենսուսի հասնել։
Հետաքննության նախաձեռնությունը խստիվ դատապարտվել է Պեկինի կողմից, որը մեղադրում է Ավստրալիային, որն առաջինն է հնչեցրել այդ գաղափարը, Չինաստանի դեմ քաղաքական գրոհի մեջ։ Մինչդեռ, այն առաջարկում, որն այժմ քննարկվում է, չեն հիշատակվում ոչ Չինաստանը, ոչ Ուհանը։
ԱՄՆ դիվանագետները, իրենց հերթին, ավելի կոշտ ձևակերպում են առաջ տանում՝ կոչ անելով հետաքննությունը հենց Չինաստանից սկսել։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն բազմիցս են մեղադրել Չինաստանին վիրուսի մասին տեղեկությունը թաքցնելու համար, ինչն էլ, ըստ նրանց, պանդեմիայի պատճառ է դարձել։
Ընդհանուր առմամբ, աշխարհում կորոնավիրուսով ավելի քան 4․7 մլն հիվանդ կա, մահացել է ավելի քան 315,000 մարդ, ապաքինվել՝ 1․7 մլն-ն։ Կորոնավիրուսը սկսել է տարածվել չինական Ուհանից 2019-ի վերջում։

18 Май 2020 - 09:06 AMT
Евросоюз и Австралия призывают к тщательному расследованию источника происхождения и массового распространения коронавируса.
Уже 122 страны, включая Россию, Южную Африку, Великобританию, Индонезию, Японию, Южную Корею, Турцию, поддержали это предложение накануне открывающейся 18 мая Всемирной ассамблеи здравоохранения, пишет Deutsche Welle.
Министр иностранных дел Австралии Мэрис Пэйн заявила, что сторонники этой инициативы хотят «помочь миру извлечь уроки, необходимые для защиты здоровья». В свою очередь, пресс-секретарь по зарубежным связям Совета ЕС Вирджиния Бату-Хенрикссон отметила, что Евросоюз намерен добиться консенсуса: «Нам нужна поддержка всех основных игроков, и Китай – один из них».
Инициатива расследования вызвала яростное осуждение со стороны Пекина, который обвинил Австралию, первую озвучившую эту идею, в политической атаке на Китай. При этом, в предложении, которое сейчас обсуждается, не упоминается ни Китай, ни город Ухань.
Американские дипломаты, в свою очередь, настаивают на более жесткой формулировке, которая бы призывала к расследованию происхождения вируса, начиная именно с Китая. Президент США Дональд Трамп и госсекретарь Майк Помпео ранее неоднократно обвиняли Китай в сокрытии информации о вирусе, что, по их мнению, стало одной из причин пандемии.
Всего в мире заразились коронавирусом более 4.7 млн человек, умерли от болезни более 315,000, выздоровели более 1.7 млн человек.