Վրաստանի շրջակա միջավայրի պահպանության կոմիտեն մայիսի 20-ին երրորդ ընթերցմամբ հաստատել է «Անտառային օրենսգրքի» փոփոխությունները։ Ըստ լրատվամիջոցների՝ փոփոխություններով նաև նախատեսվում է վրաց ուղղափառ եկեղեցուն տրամադրել 20 հեկտարից ավելի անտառային տարածք՝ վանքերի և եկեղեցների հարևանությամբ։
Վրաստանի շրջակա միջավայրի և գյուղատնտեսության նախարարության ներկայացուցիչ Նինո Թանդիլաշվիլիի խոսքով փոփոխությունները ոչ մի կապ չունեն առաջիկա ընտրությունների հետ, «որոշման միակ նպատակը հաջորդ սերունդների համար անտառների պահպանությունն է», գրում է Apsny.ge-ն։
Վրաստանում 11,673 ուղղափառ եկեղեցի կա։
Թանդիլիշվիլին նշել է, որ եթե վանքերի և եկեղեցիների շուրջ գտնվող անտառային տարածքները փոխանցվեն Պատրաիրքարանին, ապա եկեղեցականների վրա ավելի մեծ պարտավորություններ կդրվեն, քան իրավունքներ։ Ըստ նրա՝ այդ պարտավորությունները ներառում են տարածքների պահպանություն, վերականգնում, անտառների կայուն ղեկավարում և այլն։
Եթե օրենսդրական նախաձեռնությունը հավանության արժանանա պատգամավորների կողմից, ապա եկեղեցիների ու վանքերի շուրջ գտնվող անտառային հողերը կարող են դառնալ Վրաստանի Պատրիարքարանի սեփականությունը։

Комитет по охране окружающей среды Грузии 20 мая в третьем чтении одобрил поправки к «Лесному кодексу». По информации СМИ, изменения предусматривают передачу Грузинской православной церкви более 20 гектаров лесопарковых территорий, расположенных вокруг монастырей и храмов.
По словам представителя министерства окружающей среды и сельского хозяйства Нино Тандилашвили, это никак не связано с предстоящими выборами, «единственная цель принятого решения – сохранение лесов для будущих поколений», пишет Грузия-Online.
В Грузии насчитывается 11,673 православных церкви.
«Согласно этому закону, в том случае, если Патриархии будет передано определенное количество территорий вокруг церквей и монастырей, которые в основном находятся в распоряжении лесного фонда, у нее будет больше обязательств, нежели прав. Эти обязательства включают в себя содержание, восстановление, устойчивое управление лесами, найм специалистов в области, аренду инвентаря и прочее», – отметила Тандилашвили.
На следующем этапе изменения должны быть рассмотрены на пленарном заседании. Если законопроект поддержат депутаты, лесные территории вокруг храмов и монастырей могут быть переданы в собственность Патриархии Грузии.