Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն հայտարարել է, որ Վրաստան այցելող զբոսաշրջիկներից, հավանաբար, Covid-19-ի թեստավորման փաստաթուղթ կպահանջվի։
Թեստավորումը պետք է արված լինի վերջին 72 ժամվա ընթացքում, գրում է Аpsny.ge-ն։
Ըստ Գամկրելիձեի` այդ առումով հարկավոր է շատ զգուշավոր լինել, իսկ արտերկրից ժամանող զբոսաշրջիկներին երկիրը կընդունի՝ հաշվի առնելով անհրաժեշտ միջոցառումները։
«Հավանաբար, կլինեն փաստաթղթեր, այդ թվում` այսպես կոչված Covid-անձնագրեր, որոնք վկայում են այն մասին, որ վերջին 72 ժամում տվյալ անձը ենթարկվել է PCR հետազոտման և արդյունքը բացասական է։ Կան նաև այլ միջոցներ։ Օրինակ, Հունաստանը հաջողութամբ կիրառում է դրանք։ Վրաստանում վարակի տարածման մակարդակը ցածր է, ուստի զբոսաշրջության ներուժը բավականին մեծ է»,- ասել է Գամկրելիձեն։
Ինչ վերաբերում է ներքին զբոսաշրջությանը, ըստ Գամկրելիձեի` ցանկալի է, որ այն սովորականից մեծ տարածում ստանա և դա լրացուցիչ հետազտություններ է պահանջում։
Մայիսի 22-ի դրությամբ Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակի ընդամենը 2 նոր դեպք է գրանցվել՝ ընդհանուր առմամբ հասնելով 723-ի։ Այդ մասին ասվում է հիվանդության մշտադիտարկման հատուկ կայքում։ Դա լավագույն ցուցանիշն է տարածաշրջանում։
Ապաքինվել է 495 մարդ, փաստացի բուժվում է 216-ը, 12 մարդ մահացել է։ Արտակարգ դրության ռեժիմն ու պարետային ժամը մայիսի 22-ից չեղարկվել են, սակայն որոշ սահմանափակումներ դեռ գործում են։

Грузия будет принимать иностранных туристов с 1 июля в первую очередь из стран с низким уровнем распространения коронавируса и только в соответствии с международными рекомендациями и в рамках предписаний грузинского Минздрава. Об этом заявил 22 мая на брифинге директор Национального центра контроля за заболеваниями Амиран Гамкрелидзе.
«В первую очередь мы будем принимать туристов из так называемых зеленых стран и зеленых транспортных коридоров, в которых уровень инфицирования населения Covid-19 относительно низкий. Иностранным туристам будут с нашей стороны предъявлены некоторые требования, касающиеся въезда в Грузию и их передвижения по стране», – сказал Гамкрелидзе, пишет «Интерфакс».
Он заявил, что в Грузии с тревогой следят за ситуацией распространения Covid-19 в соседних странах – России, Турции, Азербайджане и Армении.
Он отметил, что требования к туристам будут вполне выполнимыми. В первую очередь это касается документов, подтверждающих отрицательный тест на коронавирус.
«Наверное, для туристов будет введен так называемый паспорт Covid-19, который подтвердит прохождение проверки на коронавирусную инфекцию лабораторным тестом в течение последних 72 часов», – сказал Гамкрелидзе.
Ранее сообщалось, что Грузия планирует открыть внутренний туризм 15 июня.
По данным грузинского Минздрава на 22 мая, за минувшие сутки коронавирус выявили у двоих человек, общее число подтвержденных случаев заражения в стране достигло 723. Выздоровели 495, скончались от коронавирусной инфекции 12 человек.