Վրաստանի իշխանությունները վերանայել են ռուսական «Գազպրոմի» հետ գործող պայմանագիրը և պայմանավորվել են ներկրվող ռուսական գազի գինը մոտ 15%-ով նվազեցնելու մասին։ Այդ մասին տեղեկացրել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Նաթիա Տուրնավան, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հաշվի առնելով աճող մրցակցությունը և այն, որ աշխարհում նավթամթերքի գներն անկում են, մենք այսօր վերանայել ենք «Գազպրոմի» հետ գործող պայմանագիրը, ինչը կնպաստի գազի գնի նվազեցմանը։ Կոնկրետ թվեր չեմ նշի, սակայն, կարող եմ ասել, որ բնական գազի գինը կնվազի մոտ 15%-ով»,-ասել է Տուրնավան։
2019-ին Վրաստանը ՌԴ-ից 160 մլն խմ գազ է գնել, ինչը կազմում է ներկրվող գազի ծավալի մոտ 5 տոկոսը։ 2020-ին Վրաստանը մտադիր է արդեն մոտ 170 մլն խմ գազ գնել «Գազպրոմից»։
2006-ից Վրաստանը գազ չէր գնում ՌԴ-ից։ Միայն ստանում էր դեպի ՀՀ տարհանվող ռուսական գազի 10 տոկոսը։ 2017-ից ՌԴ-ն վճարում էր այդ տարանցման համար գումարով և մասնակիորեն՝ հումքով, իսկ 2018-ից՝ միայն գումարով։

Власти Грузии пересмотрели действующий контракт с российской компанией «Газпром» и договорились о снижении цены импортируемого газа примерно на 15%. Об этом 26 мая сообщила министр экономики и устойчивого развития Грузии Натия Турнава журналистам.
«С учетом усиленной конкуренции и того, что в мире цены на нефтепродукты падают, мы сегодня пересмотрели контракт с «Газпромом», что поспособствует снижению цены на газ. Исходя из коммерческой тайны, я не будут называть вам конкретных цифр, однако скажу, что цена на природный газ будет понижена приблизительно на 15%», – сказала Турнава, пишет ТАСС.
В апреле 2019 года министр экономики и устойчивого развития Грузии Георгий Кобулия сообщил о подписании контракта с «Газпромом» о закупке газа в малых количествах. В 2019 году Грузия закупила у РФ 160 млн кубометров газа, что составило порядка 5% от общего объема импорта. В 2020 году республика планирует купить у «Газпрома» около 170 млн кубометров газа.
Грузия не закупала газ у России с 2006 года. Страна лишь получала 10% от общего объема транзита российского газа в Армению. Уже с 2017 года РФ оплачивала Грузии этот транзит деньгами и частично сырьем, а в 2018 году – только деньгами.