Ֆիզիկական անձանց եկամուտների համատարած հայտարարագրման համակարգի ներդրման ժամանակն է։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում համակարգի ներդրման քննարկման ժամանակ։
Նա ասել է, որ փոփոխություններն արվում են պետության ներուժը մեծացնելու համար։
«Փոփոխության պետք է ենթարկվեն քաղաքացի-պետություն հարաբերությունները։ Փոփոխության պետք է ենթարկվեն մեր պատկերացումները ՀՀ բյուջեի մասին։ Դա այն համախառն գումարն է, այն ազգային-պետական գրպանն է, որտեղ կուտակվում են և որից ծախսվում են միջոցները։
Պետք է արձանագրենք, որ հարցերի լուծման ժամանակը, արագությունը, որակը կախված է նրանից, թե մեր պետությունն ինչ պոտենցիալ ունի, ինչպիսի թափանցիկությամբ են աշխատում կառավարությունն ու քաղաքացիները» ,-ասել է նա։
Այդ տեսակետից վարչապետը 2 փոփոխություն է կարևորել․ 1-ը՝ գույքահարակի նոր համակարգը և 2-ը՝ ֆիզիկական անձանց եկամուտների համատարած հայտարարագրման համակարգի ներդրումը։
Ըստ Փաշինյանի` դա թույլ կտա հստակ պարզել կարիքավորների քանակը և հասցեական դարձնել օգնությունը։
Մայիսի 27-ին Կառավարությունն ընդունել է հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը, ակնկալվում է, որ ՀՀ-ում գույքահարկի պոտենցիալը 4․3 անգամ կաճի։ Ներկայում մինչև 3 մլն դրամ գնահատված բնակելի տների համար հարկ չի գանձվում, սակայն այժմ առաջարկվում է թեկուզ փոքր դրույքաչափ սահմանել:

30 Май 2020 - 11:31 AMT
В Армении настало время внедрения механизма всеобщего декларирования доходов физических лиц. Об этом заявил 30 мая премьер-министр республики Никол Пашинян.
По его словам, в процессе находятся несколько важных законодательных изменений, которые нацелены на увеличение потенциала Армении, и благодаря им предполагается изменить правоотношения между гражданином и государством.
«Должны измениться наши отношения и представления о бюджете. По факту бюджет – это валовый, общий карман, в котором накапливаются средства, и из которых они тратятся. Когда по любому поводу справедливо поднимаются социальные, экономические и инфраструктурные задачи, то мы все должны констатировать, что скорость и качество решения этих вопросов зависит имеющегося у страны потенциала», – заявил Пашинян.
Он отметил, что в рамках реализации программ по преодолению социальных последствий коронавируса правительство столкнулось с проблемой адресности предоставления помощи, в то время, как при наличии деклараций о доходах таких проблем не возникло бы.
«Пришло время внедрения системы декларирования доходов физических лиц, и для осуществления подобных реформ необходима серьезная политическая воля, и у нас она есть», – подчеркнул Пашинян.
С 2019 года в Армении обсуждается возможность введения универсальной системы декларирования доходов и имущества физических лиц. Считается, что это будет способствовать сбору прямых налогов, минимизируя административные расходы.