1 Հունիս 2020 - 08:25 AMT
ՌԴ-ում վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի նոր նախագծով նախատեսվում է ռիսկային խմբի քաղաքացիների համար տուգանք սահմանել օրենքով նախատեսված բուժզննումներից և պատվաստումներից հրաժարվեու դեպքում։
Ըստ նախագծի՝ վարչական տուգանքը կարող է սահմանվել 5000-7000 ռուբլու սահմաններում, գրում է «Ինտերֆաքսը»։
Արդարադատության փոխնախարար Դենիս Նովակը հայտարարել է, որ «պատժամիջոցները չեն վերաբերի քաղաքացիների մեծ մասին, որոնք այս կամ այն պատճառով չեն պատվաստվում ազգային ժամանակացույցի համաձայն»։
«Վարչական պատասխանատվություն է առաջանում միայն այն դեպքերում, երբ այդ միջոցառումների անցկացման պարտավորություն է առաջանում՝ ըստ սանիտարահամաճարակային վերահսկման մասին օրենքի»,- ասել է Նովակը։
ՌԴ-ում հունիսի 1-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի 9035 նոր դեպք է գրանցվել։ Վարակակիրների ընդհանուր թիվը երկրում հասել է 414,878-ի։ Ապաքինվել է 175,877 մարդ, մահացել՝ 4855։

Проект нового Кодекса об административных правонарушениях (КоАП РФ) устанавливает для граждан из группы риска штраф до 7000 рублей за отказ от предписанных законом медосмотров и прививок.
Согласно проекту, нарушение законодательства о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения, в том числе «по осуществлению мер в отношении больных инфекционными заболеваниями, проведению медицинских осмотров, профилактических прививок, гигиенического воспитания и обучения граждан, – влечет наложение административного штрафа на граждан в размере от 5000 до 7000 рублей», – пишет «Интерфакс».
Замминистра юстиции Денис Новак заявил, что «санкции не затронут большинства граждан, которые по тем или иным причинам не прививаются по национальному графику прививок».
«Административная ответственность возникает только в случаях, когда появляется обязанность проведения этих мер (вакцинации – ИФ) в соответствии с законом о санитарно-эпидемиологическом контроле», – сказал Новак.