Ֆուտբոլային ասոցիացիաների միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) չի տուգանի ֆուտբոլիստներին աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանության դեմ բողոքների հետ համերաշխության ժեստերի համար։ Այդ ողբերգության հետ կապված քաղաքական ակցիաները կդիտարկվեն ողջամտության տեսակետից և հաշվի կառնվեն բոլոր հանգամանքները։
ՖԻՖԱ-ում հասկանում են «զգացմունքների խորությունն ու մտավախությունները, որոնք արտահայտում են բազում ֆուտբոլիստներ Ֆլոյդի ողբերգական մահվան կապակցությամբ»,- ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ, գրում է Deutsche Welle-ն։
Բունդեսլիգայի մի շարք ֆուտբոլիստներ հանդես են եկել ի աջակցություն ԱՄՆ-ում Ֆլոյդի սպանության դեմ բողոքող ցուցարարների։ Մասնավորապես, «Շալկեի» ֆուտբոլիստ Ուեսթոն Մաքքենին թևկապ էր կապել որպես ռասիզմի դեմ բողոքի նշան, Մարկուս Թուրամը «Բորուսիայից» իջել է ծնկի, Ջեյդոն Սանչոն և Աշրաֆ Հաքիմին գրել են մարզաշապիկների վրա Justice for George Floyd՝ Արդարություն Ջորջ Ֆլոյդի համար։
Այդպիսի ակցիաներն արգելված են Բունդեսլիգայի և ՖԻՖԱ-ի կանոնադրություններով։ Գերմանական ֆուտբոլային միությունը խոստացել է քննարկել իրավիճակը վերահսկման կոմիտեում։ Այն կպարզի՝ արդյոք հանդիպումները հարմար վայր են նմանատիպ ակցիաների համար և կքննարկի հնարավոր պատժամիջոցների հարցը։
Ֆլոյդը մահացել է մայիսի 25-ին այն բանից հետո, երբ սպիտակամորթ ամերիկացի ոստիկանը գրեթե 10 րոպե խեղդել է նրան ծնկով՝ բերման ենթարկելիս։ 46-ամյա տղամարդը օգնության է կանչել մինչև գիտակցությունը կորցնելը։ Ոստիկանը ձերբակալվել է, նրան անզգուշությամբ սպանության մեղադրանք է առաջադրվել։
Միննեապոլիսում տեղի ունեցած այս ողբերգությունը բողոքի մեծ ալիք է բարձրացրել ամբողջ երկրով մեկ։ Ցույցերը վերաճել են անկարգությունների և ոստիկանության հետ բախումների։ ԱՄՆ բազմաթիվ քաղաքներում պարետային ժամ է սահմանվել և գործի է դրվել Ազգային գվարդիան։

Международная федерация футбольных ассоциаций (ФИФА) не будет наказывать игроков за жесты солидарности после убийства афроамериканца Джорджа Флойда в Миннеаполисе. Связанные с этой трагедией политические акции будут рассматриваться с точки зрения здравого смысла и с учетом всех обстоятельств, сообщили в ФИФА.
В организации понимают «глубину чувств и опасения, которые выражают многие футболисты в связи трагическими обстоятельствами смерти Джорджа Флойда», пишет Deutsche Welle.
Ранее многие футболисты из разных клубов во время матчей выступили с акциями в поддержку протестующих в США после трагедии в Миннеаполисе. Подобные акции запрещены уставами ФИФА.
Джордж Флойд умер 25 мая после того, как белый полицейский на протяжении почти девяти минут душил его коленом при задержании. 46-летний мужчина просил о помощи, пока не потерял сознание. Полицейский арестован, ему предъявлено обвинение в убийстве по неосторожности. Эта трагедия, произошедшая в Миннеаполисе, вызвала волну протестов по всем США. Демонстрации против расизма переросли в беспорядки и столкновения с полицией. Во многих городах введен комендантский час и задействована Национальная гвардия.