4 Հունիս 2020 - 10:20 AMT
Իլոն Մասկի SpaceX ընկերությունն ընդամենը 4 օրվա ընթացքում Տիեզերք է բաց թողել իր երկրորդ Falcon 9 հրթիռը, որը փոխադրել է ևս 60 մինի-արբանյակ, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»։
Հրթիռի բացթողումը մեկնարկել է Ֆլորիդայից և չի ներառել տիեզերագնացների։ Այն թռչել է Starlink լայնաշերտ ինտերնետ արբանյակների մեծ խմբաքանակի ուղղությամբ։ Դրանք կմիանան Starlink այլ արբանյակներին Երկրի ուղեծրում՝ կազմելով ցանց, որը կծառայի որակյալ ինտերնետի ապահովման համար՝ հատկապես դրա կարիքն ունեցող շրջաններում։
Այժմ Starlink ուղեծրային խումբը բաղկացած է տիեզերական 480 սարքից, իսկ SpaceX-ը համարվում է աշխարհի խոշորագույն արբանյակային օպերատորը։
Թռիչքից 15 րոպե անց Starlink հրթիռների խումբը, որոնցից յուրաքանչյուրի քաշը կազմել է 260 կգ, առանձնացել են երկրորդ հատվածից՝ մտնելով էլիպսաձև ուղեծրի մեջ, որի բարձրությունը 212-ից 386 կմ է։ SpaceX-ի ինժեներների կողմից ստուգվելուց հետո արբանյակները սեփական իոնային շարժիչների օգտագործմամբ կբարձրանան կանոնավոր ուղեծիր՝ 550 կմ բարձրության վրա։
Ապագայում SpaceX-ը նախատեսում է ընդլայնել ուղեծրային արբանյակների խումբը՝ հասցնելով դրանց թիվը 12,000-ի։ Նպատակ կա ստեղծելու լայնամասշտաբ ցանց՝ ցանկացած կետում Երկրի բնակիչներին հնարավորություն տալով օգտվել ինտերնետի հնարավորությունից։

4 Июнь 2020 - 09:08 AMT
Тяжелая ракета-носитель Falcon 9 успешно вывела 4 июня на низкую околоземную орбиту новую партию из 60 мини-спутников, предназначенных развертывания глобальной сети интернет-покрытия системы Starlink, сообщила компания-разработчик SpaceX.
Теперь ее орбитальная группировка состоит уже из 480 космических аппаратов. В настоящее время компания SpaceX является крупнейшим спутниковым оператором в мире, пишет «Интерфакс».
Запуск двухступенчатой ракеты Falcon 9 компании SpaceX был осуществлен 3 июня в 21:25 по времени Восточного побережья США (4 июня 05:25 по Еревану) со стартового комплекса LC-40 на космодроме НАСА на мысе Канаверал в штате Флорида.
Через 15 минут после старта ракеты группа спутников Starlink, масса каждого из которых составляет 260 кг, отделилась от второй ступени и вышла на эллиптическую орбиту высотой от 212 до 386 км. После проверки инженерами SpaceX их работоспособности, спутники с использованием собственных ионных двигателей поднимутся на штатную орбиту высотой 550 км.
Это уже восьмой вывод на орбиту группы интернет-спутников, начиная с мая 2019 года, в рамках проекта Starlink.
В перспективе компания SpaceX планирует развернуть орбитальную группировку из 12 тысяч космических аппаратов данного типа (а в последующем из 30 тысяч) для создания полномасштабной сети, которая позволит обеспечить жителей Земли широкополосным доступом в интернет в любом уголке планеты. SpaceX сообщила, что уже в 2020 году спутники обеспечат интернет-покрытием всю территорию Северной Америки, а к 2021 году будет охвачена почти вся планета. Общая сумма инвестиций для реализации проекта оценивается в $10 млрд.