Microsoft ընկերության համահիմնադիր, մուլտիմիլիարդատեր Բիլ Գեյթսը մեկնաբանել է շրջանառվող խոսակցությունները, թե ինքն է հրահրել կորոնավիրուսի պանդեմիան, որպեսզի պատվաստումների միջոցով մարդկանց մարմնի մեջ միկրոչիպեր տեղադրի։ Ըստ Գեյթսի՝ նա երբեք ոչ մի կապ չի ունեցել միկրոչիպերի հետ։
«Դա բավականին դժվար է հերքել, քանի որ շատ տարօրինակ և անհեթեթ է»,- ասել է Գեյթսը, գրում է Deutsche Welle-ն։
BBC-ն տված հարցազրույցում Գեյթսն ասել է, որ իրեն մտահոգում է «այդ խենթ գաղափարների գոյությունը»։
«Երբ, ի վերջո, պատվաստանյութ ստանանք, հարկ կլինի խմբային իմունիտետի ձևավորման հասնել, որպեսզի բնակչության 80 տոկոսը պատվաստվի։ Բայց, եթե մարդիկ մտածեն, որ դա խաբեություն է, կամ որ պատվաստանյութը վնասակար է, և չցանկանան պատվաստվել, հիվանդությունը կշարունակի սպանել բնակչությանը»,- ասել է Գեյթսը։
Գեյթսը պանդեմիայի շրջանում դարձել է դավադրապաշտական տեսությունների հերոսը։ Այդ տեսությունների կողմնակիցները հավատում են, որ վիրուսը տարածվել է Գեյթսի կողմից, որն իբր մտադիր է փող աշխատել պատվաստանյութով։ Ասեկոսեների տարածմանը նպաստել է նաև այն, որ Բիլ և Մելինդա Գեյթսերի բարեգործական հիմնադրամը 300 մլն դոլար է հատկացրել Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակմանն ու պայքարին կորոնավիրուսի հետևանքների դեմ։

Мультимиллиардер и основатель компании Microsoft Билл Гейтс прокомментировал расхожие слухи о том, что он устроил пандемию коронавируса, чтобы продавать вакцину под видом вживляемых в тело микрочипов. По словам Гейтса, он никогда не имел никакого отношения к микрочипам.
«Это довольно трудно отрицать, потому что это так глупо и странно», – отметил Гейтс, пишет Deutsche Welle.
В свою очередь в интервью BBC мультимиллиардер отметил, что его беспокоит «существование всех этих сумасшедших идей». «Когда в конечном счете у нас появится вакцина, нам нужно будет добиться формирования группового иммунитета, чтобы около 80% населения были вакцинированы. Но если они будут думать, что это афера, или что вакцины вредны, и люди не захотят вакцинирования, то болезнь продолжит убивать людей», – подчеркнул Гейтс.
Билл Гейтс стал героем теории заговора во время пандемии коронавируса: ее сторонники верят, что вирус появился и распространился по вине экс-главы Microsoft, который якобы планирует нажиться на вакцине. Распространению слухов способствовало и то, что фонд Билла и Мелинды Гейтс выделил 300 млн долларов на разработку вакцины от Covid-19 и борьбу с последствиями коронавируса.