2020-ին Հայաստանի տնտեսության ակտիվությունը ոչ թե զրոյական կլինի, այլ անկում կարձանագրի, հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչարյանը՝ հավելելով` կարևոր է, որ տնտեսության տարբեր ոլորտների կազմակերպություններ պահպանեն իրենց պոտենցիալը։
Նախարարի խոսքով՝ առավելապես խնդիրներ կան զբոսաշրջային ոլորտում, սակայն ճգնաժամից հետո կարելի է ստեղծարար առաջարկներով գրավել զբոսաշրջիկների ուշադրությունը, փոխանցում է Yerkir.am-ը։
Նախարարի խոսքով՝ համաշխարհային տնտեսության մեծամասշտաբ փոփոխությունները հատկապես մեծ չափով են ազդում այն տնտեսությունների վրա, որոնք ինտեգրված են միջազգային տնտեսական հարաբերություններում, ինչպես Հայաստանը։
Խաչատրյանը հայտնել է, որ այժմ ներմուծման և արտահանման հետ կապված լոգիստիկ շղթաներն էապես վնասված են, իսկ տնտեսության վրա ազդեցության գնահատականը դեռ վերջնական լինել չի կարող։
«Տարբեր միջազգային կազմակերպություններ կարծում են, որ 3-5% անկում կարձանագրվի, ըստ գնահատականի 2021-ին նույն այդ տնտեսությունները կերականգնվեն նույն չափով։ Ես կարծում եմ, որ մենք բացառություն չենք լինելու աշխարհի մյուս տնտեսությունների համեմատությամբ»,- ասել է նախարարը։
2019 թվականը Հայաստանը փակել է 7,6% տնտեսական աճով՝ այսպիսով գրանցելով ամենաբարձր աճը նախորդ տասներկու տարվա ընթացքում։

8 Июнь 2020 - 14:26 AMT
В 2020 году экономическая активность Армении не будет нулевой, прогнозируется экономический спад. Об этом заявил министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
По словам министра, основные проблемы возникли в сфере туризма, но после кризиса можно будет привлечь внимание туристов креативными предложениями, пишет Yerkir.am.
Министр также отметил, что 2021 год будет годом восстановления по количественным показателям потерь в экономике, понесенных в результате ситуации с эпидемией коронавируса.
«Разные авторитетные организации мира оценивают 2020 год как год преодоления с минимальными потерями. Оценки различны, различные международные организации считают, что будет зафиксирован 3-5% спад – и в развитых, и в развивающихся экономиках. К 2021 году эти же хозяйства будут восстановлены в той же мере», – сказал министр.
По его словам, Армения также не станет исключением.
Армения закрыла 2019 год с экономическим ростом 7.6%, зафиксировав самый высокий рост за последние двенадцать лет.