Կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակն աստիճանաբար կայունանում է, նախատեսվում է քննարկել Եվրասիական տարածքում սահմանված սահմանափակումների մեղմացումը, այդ թվում՝ բնակչության ազատ տեղաշարժի աստիճանական վերականգնման պայմանները:
Հունիսի 8-ին ԵԱՏՄ անդամ երկրների բնակչության Սանիտարահամաճարակային բարեկեցության ոլորտում լիազորված մարմինների ղեկավարների խորհուրդը համաձայնեցրել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու միջոցառումների համալիր պլանի նախագիծը, հայտնել են Ռոսպոտրեբնադզորից, փոխանցում է Sputnik Armenia-ն։
Քննարկվել է ԵԱՏՄ երկրներում վարակի տարածման հետ կապված իրավիճակը և համաձայնեցրել միջոցառումների ծրագրի նախագիծը։ Այն կքննարկվի ԵՏՀ կոլեգիայի առաջիկա նիստում, այնուհետև կհաստատվի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի կողմից:
Նշվում է, որ ղեկավարների խորհրդի նիստն անցկացվել է Ռոսպոտրեբնադզորի տնօրեն, Ռուսաստանի գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկ Աննա Պոպովայի նախագահությամբ: Նիստին մասնակցել են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ներկայացուցիչները:
Նշվում է, որ համալիր ծրագիրը միտված է ինչպես ընթացիկ համաճարակաբանական իրավիճակի կարգավորմանը, այնպես էլ ԵԱՏՄ երկրներում համավարակի վերածվելու ներուժ ունեցող այլ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելմանն ու արձագանքմանը:
Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ողջ աշխարհում սահմանափակվել է տեղաշարժը, սահմանափակումներ են գործում նաև տնտեսական ոլորտներում։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներն են՝ ՀՀ-ն, ՌԴ-ն, Ղազախստանը, Ղրըղզստանը, Բելառուսը։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից վարակվածների ամենամեծ թիվը ՌԴ-ում է, այնտեղ 476,000-ից ավելի վարակված կա։

Страны-участницы Евразийского экономического союза (ЕАЭС) согласовали проект комплексного плана действий по предотвращению распространения коронавируса.
Проект был утвержден на встрече советом руководителей. Члены совета собираются обсудить смягчение существующих ограничений, а также условия для перемещения граждан на общем экономическом пространстве, пишет «МИР24».
Документ рассмотрят на ближайшем заседании коллегии комиссии с дальнейшим утверждением Евразийским межправительственным советом.
Согласованный план направлен на нормализацию эпидемиологической обстановки в странах ЕАЭС, а также на профилактику и реагирование на другие инфекционные заболевания.
Согласно графику, который создал Роспотребнадзор, в июне будут регулярно проходить вебинары и видеоконсультации по вопросам борьбы с коронавирусом.
Ранее страны ЕАЭС договорились координировать усилия для противодействия последствиям. Более того, они подтвердили готовность поддерживать социальную и макроэкономическую стабильность.