Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված` Համաշխարհային բանկը 1 տարով չեղարկել է Հայաստանին տրամադրած վարկերի համար սահմանված հավելյալ տարեկան 1.7% տոկոսադրույքը։
ՀՀ և Համաշխարհային բանկի համատեղ աշխատանքի արդյունքում Զարգացման միջազգային ընկերակցության կողմից Հայաստանին տրամադրված մի շարք վարկերի գծով գործող հավելյալ տոկոսադրույքի (տարեկան 1.7%) կիրառման մասին նախկինում կայացրած որոշումը չի կիրառվելու ֆիսկալ տարվա ընթացքում (2020-ի հուլիսի 1-ից մինչև 2021-ի հունիսի 30-ը):
Համաշխարհային բանկի և ՀՀ ֆինանսների նախարարության գնահատականներով` հավելյալ 1.7% տոկոսադրույքի մեկ տարով չեղարկման արդյունքում՝ արտաքին տոկոսավճարների գծով ՀՀ պետական բյուջեի տնտեսումը կկազմի մոտ $13 մլն :
Հաշվի առնելով աշխարհի բոլոր երկրներում կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված 2020-ին տնտեսական իրավիճակի վատթարացման կանխատեսումները՝ միջազգային ֆինանսական կառույցները փորձում են հնարավորինս աջակցել անդամ-պետություններին հաղթահարելու համավարակի հետևանքները:

Всемирный банк в связи с пандемией коронавируса на год отменил процентную ставку в 1.7% по кредитам Армении. Об этом сообщила пресс-служба правительства РА.
Отмечается, что в результате совместной работы РА и Всемирного банка принятое ранее решение о применении дополнительной процентной ставки (по годовой ставке 1.7%) по ряду кредитов, предоставленных Армении Международной ассоциацией развития, было отменено сроком на один год и не будет применяться в течение фискального года (с 1 июля 2020 года по 30 июня 2021 года).
По оценкам Всемирного банка и Минфина Армении, в результате отмены дополнительной процентной ставки в 1.7% на один год экономия государственного бюджета Армении по линии внешних процентных выплат составит около 13 млн долларов.
Международные финансовые институты пытаются помочь государствам-членам в преодолении последствий пандемии коронавируса, принимая во внимание прогнозы относительно ухудшения экономической ситуации во всех странах.