11 Հունիս 2020 - 09:48 AMT
կորոնավիրուսով վարակի 8779 նոր դեպք է գրանցվել։ Այսպիսով համաճարակի սկզբից կորոնավիրուսով է վարակվել 502,436 մարդ, տեղեկացնում է դաշնային օպերատիվ շտաբը։
Նոր հիվանդների 36,8%-ի մոտ հիվանդությունն առանց ախտանիշների է ընթանում, գրում է «Վեդոմոստին»։
Վարակվածների ավելի քան 52%-ը ապաքինվել է՝ 261,150 մարդ, որից 8367 վերջին մեկ օրում։ Մահացել է վարակակիրների ընդհանուր թվի 1,3%-ը՝ 6532 մարդ (174-ը մեկ օրում)։
Վարակակիրների մոտ 40%-ը հայտնաբերվել է Մոսկվայում՝ համաճարակի տարածումից ի վեր 200,000 մարդ է վարակվել։ Հունիսի 10-ի դրությամբ վարակի 1436 նոր դեպք է գրանցվել։ Մայրաքաղաքում կորոնավիրուսից մահացել է 3138 հիվանդ, հայտնել է օպերատիվ շտաբը։
Աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվել է ավելի քան 7․3 մլն մարդ, այդ են վկայում ամերիկյան Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալները։ 3․5 մլն ապաքինվել է, մահացել է ավելի քան 416,000-ը։ ՌԴ-ն վարակակիրների քանակով 3-րդն է աշխարհում ԱՄՆ-ից ու Բրազիլիայից հետո։

В России за последние сутки выявили 8779 больных с коронавирусом, у 36.8% из них не было симптомов заболевания, сообщает федеральный оперативный штаб. Таким образом с начала эпидемии коронавирусом заразились уже 502,436 человек.
Более половины заразившихся (52%) выздоровели – 261,150 пациентов, 8367 из них за последние сутки. 1.3% общего числа инфицированных умерли – 6532 человека (плюс 174 за сутки), пишут «Ведомости».
40% заболевших россиян было выявлено в Москве. Число заразившихся в столице с начала эпидемии превысило 200,000 человек, за последние сутки врачи диагностировали коронавирусную инфекцию у 1436 горожан. При этом вылечились от коронавируса 2236 жителей столицы за сутки и 115,769 человек за весь период. Умерли в Москве 3138 больных коронавирусом, 53 из них за последние сутки, сообщил столичный оперштаб.
В мире коронавирусом заразились более 7.3 млн человек, следует из данных Университета Джонса Хопкинса. Почти 3.5 млн заразившихся выздоровели, умерли более 416,000 инфицированных.