12 Հունիս 2020 - 07:53 AMT
Իտալական Բերգամո քաղաքում, որն ամենից շատն է տուժել կորոնավիրուսի համաճարակից, հունիսի 12-ին կհարցաքննեն երկրի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեին։ Covid-19-ից մահացած մարդկանց հարազատները մեղադրել են կառավարությանը անփութության մեջ և պահանջել հետաքննություն անցկացնել։ Կոնտեն հայտարարել է, որ վախենալու բան չունի։
Մահացածների հարազատները կարծում են, որ հարկավոր էր ավելի վաղ շրջանում կարանտին սահմանել, քան դա արեցին իշխանությունները, գրում է BBC-ն։
Հունիսի 11-ին քաղաքի դատախազությունը իրավաբանական 50 բողոք է ստացել Noi Denunceremo հասարակական կազմակերպությունից, որին անդամակցում են նաև մահացածների հարազատները։ Նրանք կարծում են, թե Լոմբարդիայի Ալցանո Լոմբարդո և Նեմբրո քաղաքները հարկավոր էր կարմիր գոտի հայտարարել կորոնավիրուսի առաջին իսկ բռնկումներից հետո։
Կհարցաքննվեն նաև ներքին գործերի նախարար Լուչանու Լամորջեզեն և առողջապահության նախարար Ռոբերտո Սպերանցուն։
Սա առաջին խմբային հայցն է՝ կապված Իտալիայում պանդեմիայի հետ։ Լոմբարդիայում իշխանությունն ընդդիմադիր աջակողմյան «Հյուսիսի լիգա» կուսակցության ձեռքում է և շատերը նրանց են մեղադրում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ոչ բավարար կազմակերպման համար, ոչ թե կենտրոնական իշխանությանը։
Եվրոպայով կորոնավիրուսը սկսեց տարածվել հենց Լոմբարդիայից, Իտալիայում գրանցված մահվան դեպքերից կեսը բաժին է ընկնում այդ տարածաշրջանին։

В итальянском городе Бергамо, который сильнее всего пострадал от коронавируса, 12 июня допросят премьер-министра Джузеппе Конте, после того как родственники людей, скончавшихся от Covid-19, обвинили правительство в халатности и потребовали провести расследование. Конте заявил, что ему нечего бояться.
Родственники умерших считают, что в Бергамо и других основных эпицентрах вспышки коронавируса, необходимо было вводить карантин раньше, чем это сделали власти, пишет BBC.
11 июня прокуратура города получила 50 юридических жалоб, поданных общественной организацией Noi Denunceremo, в которую входят родственники умерших. Они считают, что два города в Ломбардии – Альцано-Ломбардо и Нембро – необходимо было объявлять красными зонами сразу после выявления там вспышек коронавируса.
Помимо премьера прокуратура допросит министра внутренних дел Лучану Ламорджезе и министра здравоохранения Роберто Сперанцу. Прокуроры хотят определить, есть ли основания для предъявления обвинений в преступной халатности.
Это первый групповой иск в Италии, связанный с пандемией. В Ломбардии у власти находятся оппозиционная правая партия «Лига севера», и многие винят ее за неудовлетворительную организацию борьбы с коронавирусом, а не центральное правительство.
По Европе коронавирус начал распространяться именно из Ломбардии, более половины всех смертей в Италии приходится на этот регион.
По состоянию на 12 июня в Италии Covid-19 с начала эпидемии был выявлен более чем у 236 тысяч человек. По смертности страна – на четвертом месте в мире (более 34 тысяч смертей).