26 Հունվար 2009 - 12:53 AMT
Իրանի ու Հայաստանի համատեղ նախագծերի ծրագրերը գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի ֆոնի վրա առաջին ստուգումը կհանդիսանան Օբամայի համար տարածաշրջանի հարցում: Ըստ պարսիկ վերլուծաբանների, միջազգային ծրագրերի արձագանքը կարող է դրական լինել:
Համատեղ ծրագրերի թվում են, բացի Իրան-Հայաստան երկաթուղուց, նաեւ նավթամուղը Թավրիզի նավթամշակման գործարանից դեպի հատուկ տերմինալ, որը կկառուցվի ՀՀ Արարատի մարզում, ինչպես նաեւ ՀԷԿ-ը Արաքս գետի վրա, երկու երկրների սահմանամերձ գոտում: Օրակարգում է նաեւ հայ-իրանական հարաբերությունների համապատասխանեցումը ԱՀԿ չափանիշներին:
Իրան-Հայաստան երկաթուղու արժեքը երկրները կկիսեն, սակայն ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով, Հայաստանի համար դժվար կլինի վճարել 1 մլրդ դոլար, ուստի վճռորոշ կարող է լինել խոշոր ներդրողների ներգրավումը: 2008թ. դեկտեմբերին հայկական պատվիրակության Պեկին այցելության ժամանակ երկաթուղու շինարարությանը հրավիրվեց մասնակցել նաեւ Չինաստանը: Այդ առաջարկը կքննարկվի Չինաստանի խորհրդարանում, հաղորդում է Իրանի Fars գործակալությունը:

26 Январь 2009 - 12:53 AMT
Планы совместных проектов Ирана и Армении станут первой проверкой намерений Обамы в отношении региона
Планы совместных проектов Ирана и Армении на фоне глобального экономического кризиса станут первой проверкой намерений президента Барака Обамы в отношении региона. По мнению тегеранских аналитиков, реакция на международные проекты может оказаться положительной.
Среди совместных планов, помимо железной дороги Иран-Армения, фигурирует также нефтепровод из нефтеперабатывающего завода в Тебризе в специальный терминал, который будет построен в Араратской области Армении, а также ГЭС на реке Аракс, в приграничной зоне между двумя странами. Также в повестке дня переведение армяно-иранских отношений на стандарты ВТО.
Стоимость ж/д Иран-Армения будет разделена странами пополам, но ввиду финансового кризиса, для Армении выплатить сумму в 1 млрд. долл. будет затруднительно, поэтому решающим может оказаться привлечение крупных инвесторов. В ходе визита армянской парламентской делегации в Пекин в декабре 2008 года, к участию в строительстве железной дороги был приглашен Китай. Это предложение будет рассматриваться в китайском парламенте, сообщает иранское информационное агентство Fars.