24 Հունիս 2020 - 11:28 AMT
ՌԴ-ում Ղրղզստանի պատվիրակության անդամների մոտ Covid-19 է ախտորոշվել․ Նախագահը չի մասնակցել զորահանդեսին
Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, ժամանելով Մոսկվա, չի մասնակցել Հայրենական մեծ պատերազմի 75-ամյակին նվիրված զորահանդեսին, քանի որ իրեն ուղեկցող անձանց մոտ կորոնավիրուս է ախտորոշվել։
«Ըստ ալգորիթմի՝ Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենեբեկովը, պատվիրակության անդամներն ու ուղեկցող անձինք Մոսկվա ժամանելուն պես պետք է Covid-19-ի թեստ հանձնեին։ Երկուսի մոտ դրական արդյունք է եղել», – ասել են նախագահի մամուլի ծառայությունում, գրում է Ինտերֆաքսը։
Դրական են եղել նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության վարչության պետ Դանիյար Սադիկովի և թիկնապահի թեստերը։
Հաղթանակի զորահանդեսն անցկացվել է հունիսի 24-ին կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված կարանտինի պատճառով։ Շքերթին մասնակցել է 13,000 զինծառայող, ավելի քան 200 միավոր տեխնիկա և 75 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ։
ՀՀ ԶՈւ զինծառայողները ևս մասնակցել են Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված զորահանդեսին:

24 Июнь 2020 - 09:38 AMT
Президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков воздержался от участия в торжественных мероприятиях в Москве, посвященных 75-летию Победы в Великой Отечественной войне, из-за положительных анализов на коронавирус у сопровождающих его лиц.
«Согласно алгоритму, президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков, члены делегации и сопровождающие лица по прилете в Москву сдали тест на Covid-19. У двоих сопровождающих лиц обнаружен положительный результат», – сказали в пресс-службе президента, пишет «Интерфакс».
Как уточняется, положительный результат показали тесты заведующего отделом внешней политики аппарата президента Киргизии Данияра Сыдыкова и сотрудника охраны.
Парад Победы в этом году прошел 24 июня: из-за введенного из-за пандемии коронавируса карантина церемонию пришлось перенести. В параде приняли участие 13,000 военнослужащих, более 200 единиц техники и 75 самолетов и вертолетов.
12 государств, в том числе Армения, направили своих военных в российскую столицу для участия в параде. Кроме Армении, речь идет о военнослужащих из Азербайджана, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Китая, Молдавии, Монголии, Сербии, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.