26 Հունիս 2020 - 14:03 AMT
«Մոնթե Մելքոնյան կիբեռ բանակ» խումբը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է կորոնավիրուսով վարակված Ադրբեջանի քաղաքացիների տվյալները։ Հրապարակվել են նաև վարակից մահացածների և առողջացածների տվյալներ։
Նշվում է, որ դա ցուցակի մի մասն է։
Ավելի վաղ ադրբեջանցիներն էին 2 անգամ հրապարակել կորոնավիրուսով վարակված հայաստանցիների տվյալները։ Սա հայ հաքերների պատասխան քայլն է։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ ադրբեջանցի հաքերները հրապարակել են կորոնավիրուսով վարակակիրների անձնական նոր տվյալներ՝ անուններ, հասցեներ և բջջային հեռախոսները։ Մինչ այդ հրապարակվել էին վարակված 3500 հայաստանցիների և նրանց կոնտակտավորների անձնական տվյալները:

Армянская «Кибер-армия Монте Мелконян» взломала азербайджанские базы данных о больных коронавирусом. Об этом хакеры сами сообщили на своей странице в Facebook, опубликовав списки зараженных, выздоровевших и умерших от Covid-19 граждан Азербайджана.
Как сообщается на странице армянской «Кибер-армии», им удалось взломать сайт министерства здравоохранения Азербайджана, где хранились данные зараженных граждан.
Хакеры отметили, что опубликовали лишь часть данных.
Ранее азербайджанские хакеры во второй раз опубликовали зараженных коронавирусом граждан Армении – имена, адреса, телефонные номера. До этого азербайджанцы опубликовали подобный список с данными 3500 граждан РА.