Դերասան Միխայիլ Եֆրեմովը հունիսի լույս 26-ի գիշերը սրտի նոպա է տարել, որի պատճառը կարող է լինել Մոսկվայի կենտրոնում դերասանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած ՃՏՊ-ի հետ կապված նյարդային ցնցումը։ Այդ մասին ասել է նրա փաստաբան Էլման Փաշաևը։
«Գիշերը նա սրտի նոպա է ունեցել։ Նա հրաժարվեց «շտապ օգնությունից», ասաց, որ ոչինչ չի ուզում։ Ես նրա մոտից կեսգիշերին եմ հեռացել և խստիվ պատվիրել եմ, որ «շտապ օգնություն» կանչի, եթե ինքնազգացողությունը վատթարանա։ Հուսով եմ, նա չի անտեսի դա», – ասել է Փաշաևը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Միխայիլ Եֆրեմովին մեղադրանք է ներկայացվել, ըստ որի նա հունիսի 8-ին Մոսկվայի կենտրոնում ավտոմեքենա է վարել ալկոհոլի և թմրանյութերի ազդեցության տակ, ՃՏՊ-ի պատճառ է դարձել, որի հետևանքով մարդ է մահացել։
Տեսախցիկների տեսագրությունում երևում է, որ Եֆրեմովի ջիպը մեծ արագությամբ դուրս է գալիս հանդիպակաց և բախվում սնունդ առաքող ֆուրգոնին։ Ֆուրգոնի վարորդը՝ 57-ամյա Սերգեյ Զախարովը, առավոտյան հիվանդանոցում մահացել է։
Եթե դերասանի մեղավորությունն ապացուցվի, նրան 5-12 տարի ազատազրկում է սպառնում։ Եֆրեմովը ներողություն է խնդրել Զախարովի հարազատներից, սակայն դրանք չեն ընդունվել։

26 Июнь 2020 - 14:53 AMT
У актера Михаила Ефремова в ночь на 26 июня случился сердечный приступ. Его адвокат Эльман Пашаев предполагает, что причиной стало нервное потрясение, связанное с ДТП в центре Москвы, к которому был причастен артист.
«Ночью Ефремову стало плохо с сердцем, был сердечный приступ. Он отказался вызывать скорую, заявив, что ему ничего не хочется. Я ушел от него в полночь, и строго рекомендовал вызывать скорую при малейшем ухудшении самочувствия. Надеюсь, он ко мне прислушается», – отметил Пашаев, пишет Deutsche Welle.
В настоящий момент Михаилу Ефремову предъявлено обвинение в том, что он вечером 8 июня на Смоленской площади в Москве, управляя автомобилем в состоянии алкогольного и наркотического опьянения, совершил ДТП, в результате которого погиб человек.
Записи видеокамер с места происшествия показывают, что джип Ефремова на большой скорости вылетел на встречную полосу и столкнулся с фургоном, доставляющим еду. Водитель фургона, 57-летний Сергей Захаров, скончался в больнице утром 9 июня.
Если вина актера будет доказана, ему грозит от 5 до 12 лет колонии. Михаил Ефремов извинился перед родственниками Сергея Захарова, однако они его извинения не приняли.