Բռնաբարության համար մեղավոր ճանաչված ամերիկացի պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնի գործով տուժածները մոտ $19 միլիոն կստանան։ Այդ մասին ասվում է Նյու Յորքի նահանգի գլխավոր դատախազ Լետիցիա Ջեյմսի հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք կարողացանք հասնել, որ Վայնշտեյնի կողմից սեռական բռնության և ոտնձգությունների ենթարկվածները $19 մլն ստանան»,- գրել է Ջեյմսը Twitter-ում։
Վճարումը դեռ պետք է հավանություն ստանա սնանկության գործերով դատարանների և շրջանային դատարանների կողմից։
Ենթադրվում է, որ կանայք, որոնք The Weinstein Company-ում հայտնվել են թշնամական աշխատանքային միջավայրում կամ սեռական ոտնձգությունների են ենթարկվել, խտրականության՝ սեռական հատկանիշով, ինչպես նաև սեռական բռնության են ենթարկվել Վայնշտեյնի կողմից, իրավունք ունեն զոհերի փոխահուցման ֆոնդից ստանալ $18,875,000։
Մարտին Նյու Յորքի գերագույն դատարանը դատապարտել է Վայնշտեյնին 23 տարվա ազատազրկման. նա մեղավոր էր ճանաչվել բռնաբարության և օրալ սեռական ակտի պարտադրելու համար։ Ատենակալները արդարացրել են նրան 3 այլ կետով, ներառյալ բռնաբարության ավելի լուրջ դեպքը, որով նրան կարող էր ցմահ ազատազրկում սպառնալ։ Վայնշտեյնի գործը քննվում է նաև Կալիֆորնիայի դատարանում։

Жертвы американского кинопродюсера Харви Вайнштейна, признанного виновным в изнасиловании, получат около $19 млн. Об этом говорится в заявлении генпрокурора штата Нью-Йорк Летиции Джеймс, пишет РИА Новости.
«Мы помогли добиться получения 19 миллионов долларов для перенесших сексуальное насилие и домогательства Харви Вайнштейна», — написала Джеймс в Twitter.
Как следует из заявления генпрокурора, выплата еще должна быть одобрена судами по делам о банкротстве и окружными судами.
Как отмечается на сайте генпрокурора, соглашение предполагает, что женщины, которые оказались во враждебной рабочей среде или подверглись сексуальным домогательствам, дискриминации по половому признаку во время работы в The Weinstein Company, а также подверглись сексуальному насилию со стороны Харви Вайнштейна, имеют право на получение компенсации через фонд компенсации жертвам в размере 18,875,000 долларов.
В марте верховный суд штата Нью-Йорк приговорил Вайнштейна, признанного виновным в изнасиловании и принуждении к оральному сексу, к 23 годам тюрьмы. При этом присяжные оправдали его по трем другим пунктам, включая более серьезное изнасилование, по которым ему грозило заключение вплоть до пожизненного. Дело в отношении Вайнштейна также рассматривается в суде Калифорнии.