Իսպանացի արտ-դիլեր Քրիստոֆեր Լոպեսը հայտարարել է, որ գտել է մեքսիկացի նկարիչ Ֆրիդա Կալոյի՝ 1955-ին կորած «Վիրավոր սեղանը» (La mesa herida) նկարը, փոխանցում է Birdinflight.com-ը։
Վերջին անգամ այդ կտավը տեսել են Վարշավայի մի ցուցահանդեսում։ Լոպեսը պնդում է, որ նկարը գտնվում է Լոնդոնում, որտեղ դրա սեփականատերը, ում անունը չի նշվում, ցանկանում է կտավի համար €40 մլն ստանալ։
Փորձագետները, սակայն, վստահ են, որ այս մեկը ևս կորած կտավի հերթական կրկնօրինակն է․ Ֆրիդան կտավի բնօրինակը փայտի վրա է նկարել, իսկ գտնվածը կտորի վրա է։
Լոպեսն այնքան էլ հայտնի չէ արվեստի աշխարհում։ Նա նաև հայտարարել է, թե մասնագետներ կան, որոնք հավաստել են՝ կտավը բնօրինակն է, սակայն հրաժարվել է ասել, թե ովքեր են այդ էքսպերտները։

2 Июль 2020 - 14:59 AMT
Арт-дилер Кристофер Лопез из Испании заявил, что отыскал картину «Раненный стол» (La mesa herida) мексиканской художницы Фриды Кало, утерянную в 1955 году.
Последний раз полотно видели на выставке в Варшаве, затем оно исчезло, пишет Bird in Flight.
Работа «Раненый стол» была написана в 1940 году после развода Кало с Диего Риверой.
Лопез утверждает, что картина находится в Лондоне, где ее владелец, имя которого не раскрывают, хочет получить за полотно более €40 миллионов евро.
Эксперты уверены: это – еще одна копия утерянной работы. Другая копия хранится в художественном музее немецкого Баден-Бадена. По словам искусствоведа Хельги Пригниц-Пода, картина Кало была написана на дереве, а не на холсте. По описанию Лопеза, найденная им работа сделана на холсте.
Как отмечает The New York Times, Кристофер Лопез не слишком известен в мире искусства. Он заявил, что специалисты подтвердили подлинность обнаруженного полотна, но отказался назвать их имена.