Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) դադարեցրել է Covid-19-ի դեմ 3 դեղամիջոցի փորձարկումները։ Խոսքը հակամալարիային «Հիդրոքսիլքլորոքինի» և ՄԻԱՎ վարակակիրների համար նախատեսված «Լոպինավիր» և «Ռիտոնավիր» դեղամիջոցների մասին է։
Ըստ կազմակերպության կայքում հրապարակված հայտարարության՝ այդ երեք դեղամիջոցը միայն աննշան են նվազեցնում կամ ընդհանրապես չեն ազդում կորոնավիրուսով վարակվածների մահացության վրա, գրում է Interfax-ը։
ԱՀԿ-ից շեշտում են, որ փորձարկումների կասեցումը վերաբերում է միայն միջազգային Solidarity ծրագրին և չեն բացառում դեղամիջոցների ազդեցության գնահատումը չհոսպիտալացված պացիենտների բուժման, ինչպես նաև որպես Covid-19-ի կանխարգելիչ միջոցի հետազոտման պարագայում։
Մայիսին ԱՀԿ-ն կարճ ժամանակով արդեն դադարեցրել էր «Հիդրոքսիլքլորոքինի» փորձարկումները The Lancet մասնագիտական հանդեսում հրապարակումից հետո։ Այն ժամանակ կազմակերպությունում որոշել էին սպասել Covid-19-ի բուժման դեպքում դեղամիջոցի անվտանգության վերաբերյալ տվյալներին։ Արդեն հունիսի 3-ին փորձարկումները կրկին վերսկսվել էին։

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) прекратила испытания противомалярийного гидроксихлорохина и препаратов для носителей ВИЧ лопинавир и ритонавир в качестве средств для лечения пациентов с Covid-19.
Согласно заявлению, эти три препарата лишь незначительно снижают или вовсе не влияют на смертность среди зараженных коронавирусом, пишет «Интерфакс».
ВОЗ подчеркивает, что решение о приостановке тестов касается только международной программы Solidarity и не исключает оценки действенности препаратов при лечении пациентов, которые не были госпитализированы, а также в качестве профилактики Covid-19.
В конце мая ВОЗ на короткое время приостанавливала испытания гидроксихлорохина после публикации исследования медицинским изданием The Lancet. Тогда в организации решили дождаться данных о безопасности использования препарата при лечении Covid-19. Уже 3 июня испытания были возобновлены.