Համաձայն եվրոպական տնտեսության 2009թ. նոր կանխատեսման, որն արվել է Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից, ՆՀԱ աճը կդանդաղի Եվրոպայի եւ հարեւան տարածաշրջանների բոլոր երկրներում: Զեկույցի հեղինակները դա կապում են միջազգային տնտեսական ճգնաժամի հետ:
Գլխավոր տնտեսագետ Էրիկ Բերգլոֆի խոսքով, տարածաշրջանի տնտեսության մեջ զգացվում է գլոբալ անկման լիարժեք ազդեցությունը, հիմնականում համաշխարհային տնտեսության մեջ ավելացած ինտեգրման պատճառով, իսկ ճգնաժամին դիմակայելու տարածաշրջանի երկրների ընդունակությունը կախված է լինելու միջազգային ճգնաժամի դադարեցման ժամանակից:
Ներկայումս ՎԶԵԲ-ը 2009թ. 0.1% միջին աճ է ակնկալում 30 երկրներում, որտեղ այն գործում է 2.5%-անոց աճի կանխատեսման դեմ, որն արվել էր անցյալ տարվա նոյեմբերին: Զեկույցի համաձայն, բոլորից շատ իջեցվել են Ադրբեջանի տնտեսության աճի կանխատեսումները. դրանք կկազմեն 8% հակառակ սպասվող 15%-ի: Ուժեղ անկում է սպասվում Ուկրաինայի տնտեսությանը. այն կիջնի 5%-ով հակառակ սպասվող ոչ մեծ աճին: ՎԶԵԲ կանխատեսման համաձայն Հայաստանի տնտեսությունը կաճի 5.5%-ով ծրագրվող 8.3%-ի փոխարեն:
Ճգնաժամը խիստ կանդրադառնա Բալթիկայի երկրների ֆինանսական համակարգի վրա. եւ’ Էստոնիայում, եւ’ Լատվիայում, եւ’ Լիտվայում տնտեսությունը իջնելու է բավական արագ տեմպերով, ընդ որում` ամենից արագ Լատվիայում:

Согласно новому прогнозу европейской экономики на 2009 год, сделанному Европейским Банком Реконструкции и Развития (ЕБРР), рост ВВП замедлится во всех странах Европы и соседних регионов. Авторы доклада связывают это с международным финансовым кризисом.
По словам главного экономиста Эрика Берглофа, в экономике региона ощущается полное влияние глобального спада, в основном из-за увеличившейся интеграции в мировую экономику, а способность стран региона противостоять кризису будет зависеть в первую очередь от времени прекращения международного кризиса.
Сейчас ЕБРР ожидает среднего роста в 0.1% за 2009 год в 30 странах, где он действует против прогноза на 2.5%-ый рост, сделанного в ноябре прошлого года. Согласно отчету, сильнее всех снижены прогнозы роста экономики Азербайджана – они составят 8% против ожидаемых ранее 15%. Сильный упадок ожидает экономику Украины – она снизится на 5% вместо ожидаемого небольшого роста. Согласно прогнозу ЕБРР, экономика Армении вырастет на 5.5% вместо прогнозируемых 8.3%.
Кризис сильно отразится на финансовой системе стран Балтии: и в Эстонии, и в Латвии, и в Литве, экономика будет снижаться довольно быстрыми темпами, причем в Латвии – быстрее всех.