8 Հուլիս 2020 - 15:01 AMT
Վաշինգտոնը լրջորեն մտածում է հեռախոսների վրա չինական ծրագրեր բեռնելու սահմանափակում մտցնելու մասին, սակայն վերջնական որոշում չունի։ Այս մասին Fox-ի հետ հարզազրույցի ժամանակ հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։
«Կարող եք բեռնել TikTok, եթե ձեզ չի անհագստացնում, որ ձեր անձնական տվյալները կհայտնվեն Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության ձեռքում»,-ամերիկացիներին է դիմել պետքարտուղարը։
Հունիսի 30-ին Հնդկաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը չինական 59 հեռախոսային ծրագիր էր արգելափակել երկրի տարածքում, այդ թվում՝ TikToк-ը։
Ըստ նախարարության՝ այդ ծրագրերի աշխատանքը վնասում է Հնդկաստանի սուվերենությանը և ամբողջականությանը։ TikTok-ն արձագանքել է իր հասցեին հնչող մեղադրանքներին և հավաստիացրել, որ երբեք չէին համաձայնի տրամադրել իր օգտատերերի տվյալները Պեկինին, հայտնում է BBC-ն։
Օրերս ընկերությունը դադարեցրել է գործունեությունը Հոնկոնգում՝ կապված այնտեղ Չինաստանի իշխանությունների ընդունած անվտանգության մասին նոր օրենքի հետ, որը հնարավորություն է տալիս ընկերություններից պահանջել անձնական տվյալներ։

8 Июль 2020 - 15:07 AMT
Американские власти рассматривают возможность блокировки китайского приложения TikTok на своей территории. Об этом заявил госсекретарь США Майк Помпео в интервью телеканалу Fox News.
«Мы относимся к этому очень серьезно и, безусловно, рассматриваем это. Что касается китайских приложений на мобильных телефонах, могу заверить вас, что Соединенные Штаты сделают все как надо», – так он ответил на вопрос телеведущей о том, не последуют ли Штаты примеру Индии, которая уже запретила TikTok, пишет РИА Новости.
Ведущая также спросила у Помпео, рекомендовал бы он устанавливать TikTok, на что госсекретарь ответил, что советует использовать это приложение только тем, кто хочет, чтобы их личные данные оказались «в руках Коммунистической партии Китая».
В конце июня Индия запретила 59 китайских приложений, в том числе соцсеть TikTok, браузер UC Browser и мессенджер WeChat. Как утверждают индийские власти, эти программы наносят вред суверенитету и целостности государства, национальной обороноспособности и безопасности.
TiKTok – приложение для создания и просмотра коротких видео, принадлежащее китайской компании ByteDance. С момента выпуска в 2018 году оно стало лидером в своем сегменте в Китае и завоевывает популярность по всему миру.