Կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութի ընթացիկ հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ կամավորների երկու խմբի վրա փորձարկվելուց հետո նրանց մոտ ձևավորվում է իմունային պատասխան, ինչը պատվաստանյութի արդյունավետության նշան է, հայտարարել է ՌԴ ՊՆ-ն։
Ինչպես փոխանցում է RBC-ն, Նախարարությունը Համաճարակների և միկրոկենսաբանության ազգային հետազոտական կենտրոնի հետ միասին՝ մեկնարկել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի փորձարկման կլինիկական փուլի ավարտական հատվածը: Հուլիսի 15-ին առաջին խմբի կամավորները, որոնք պատվաստվել են, վերջնական հետազոտություն կանցնեն և դուրս կգրվեն հիվանդանոցից:
Հուլիսի 13-ին փորձարկման երկրորդ խմբի մասնակիցներին երկրորդ ներարկում կարվի. առաջինը պատվաստանյութի արդյունավետությունն ու իմունոգենությունը ստուգելն է, երկրորդը պետք է ամրացնի իմունիտետը:
Նշվում է, որ այժմ բոլոր կամավորներն իրենց լավ են զգում և պատվաստանյութից կողմնակի որևէ ազդեցություն չկա:
Ռուսական պատվաստանյութի փորձարկումը սկսվել է Բուրդենկոյի անվան զինվորական կլինիկական հոսպիտալում հունիսի 18-ին, երբ պատվաստվել են 18 կամավոր: 5 օր անց պատվաստվել է նաև կկամավորների երկրորդ՝ 20 հոգանոց խումբը: Ջոնս Հոփքինսի ինստիտուտի տվյալներով՝ ՌԴ-ում կորոնավիրուս հաստատվել է 706,000-ից ավելի մարդ, մահացել է 10,800-ից ավելի հիվանդ:

10 Июль 2020 - 06:40 AMT
Текущие анализы добровольцев из обеих групп испытателей российской вакцины от коронавируса показывают, что у них сформировался иммунный ответ, что является подтверждением эффективности вакцины. Об этом говорится в сообщении Минобороны РФ.
Министерство совместно с Национальным исследовательским центром эпидемиологии и микробиологии им. Н.Ф.Гамалеи приступили к завершающей стадии клинических испытаний вакцины от коронавирусной инфекции. 15 июля добровольцы из первой группы, которые испытывали вакцину на переносимость и безопасность, сдадут контрольные анализы и будут выписаны из стационара, пишет РБК.
13 июля участникам исследований из второй группы медики сделают вторую инъекцию вакцины. Первый укол должен был проверить эффективность и иммуногенность препарата, второй должен закрепить иммунитет и увеличить его продолжительность.
Сейчас все испытатели чувствуют себя хорошо, их психологическое и моральное состояние тоже в норме. Медики в ходе ежедневных проверок не выявили каких-либо побочных эффектов от инъекции. В Минобороны отметили, что на 42-й день после вакцинации добровольцы должны будут вернуться в госпиталь для итогового медосмотра и оформления необходимых документов.
Испытания российской вакцины от Covid-19 стартовали в Главном военном клиническом госпитале имени Бурденко 18 июня — тогда 18 добровольцев из первой группы получили разные компоненты препарата. Через пять дней инъекции сделали 20 испытателям из второй группы. Большинство участников клинических исследований — военнослужащие, женщины и мужчины разных возрастов, в том числе и военные медики.