14 Հուլիս 2020 - 09:55 AMT
Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտնել է հուլիսի 12-ից 14-ը Տավուշի սահմանին բախումների ընթացքում մահացած ընդհանուր 11 զինծառայողի մասին։ Այս մասին հայտնում է Report.az-ը։
Ըստ հայտնի տվյալների՝ նրանցից մեկը գեներալ-մայոր է, մեկը՝ գնդապետ, 2-ը՝ մայոր, 2-ը՝ ենթասպա, 1-ը՝ ավագ լեյտենանտ, մյուսները՝ պայմանագրային զինծառայողներ։
Նրանցից 3-ի մասին Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարել է հուլիսի 12-ին, 1-ի մասին հուլիսի 13-ին, 7-ի մասին՝ հուլիսի 14-ին։
Սպանվածներից երկուսը բարձրաստիճան զինվորականներ են՝ 3-րդ բանակային կորպուսի շտաբի պետը և նույն կորպուսի հրետանու պետը։ Կարդացեք նաև՝ Ադրբեջանի ՊՆ․ Սպանվել են ադրբեջանցի ԶՈւ գեներալ-մայոր և գնդապետ
Ավելի վաղ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է կադրեր, որոնցում երևում է, թե ինչպես են ոչնչացվում ադրբեջանական այն հենակետերը, որոնք հրետակոծել են Տավուշի սահմանամերձ բնակավայրերը։

14 Июль 2020 - 09:52 AMT
В ходе столкновений на границе с Арменией убиты еще пять азербайджанских военнослужащих. Погибшие – майор Намик Хаджан оглу Ахмедов, майор Анар Гюльверди оглу Новрузов, прапорщик Ильгар Аяз оглу Зейналлы, прапорщик Яшар Васиф оглу Бабаев и солдат сверхсрочник Эльчин Ариф оглу Мустафазаде, сообщил заместитель министра обороны Азербайджана, генерал-лейтенант Керем Велиев.
Ранее 14 июля Азербайджан также подтвердил гибель генерал-майора Гашимова и полковника Ильгара Мирзоева.
Ранее Азербайджан сообщал о 4 убитых и 4 раненых солдатах. Таким образом, суммарные известные потери Азербайджана достигли 11 убитых и 4 раненых военнослужащих.
13 июля был арестован экс-министр обороны Азербайджана Рагим Газиев, сообщивший о гибели 12 азербайджанских солдат.
Потери армянской стороны в столкновениях составляют 5 человек ранеными.
Напряжение на армяно-азербайджанской границе вспыхнуло 12 июля после попытки азербайджанских военнослужащих прорваться на подконтрольную армянами территорию на УАЗ-е. После этого начались вооруженные стычки и артобстрелы.