30 Հունվար 2009 - 11:48 AMT
2008թ. դեկտեմբերին ԵՄ-ն Հայաստանին հնարավորությունն ընձեռեց երեք տարի ժամկետով` մինչեւ 2011թ. միանալու GSP+ ազատ առեւտրի հանակարգին: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Հայաստանի տնտեսության փոխնախարար Մուշեղ Թումասյանը: Նա նշեց, որ այդ արտոնությունը հատկացվում է թույլ զարգացած կամ զարգացող երկրներին, որոնցում կառավարման համակարգը եւ այլ ինստիտուցիոն կառույցները լավ են զարգացած: Մասնավորապես, նրա խոսքով, Հայաստանը միացել է 26 բանաձեւերի, որոնց կիրառման արդյունքում թույլատրվեց անցնել նոր առեւտրական վարչակարգին:
Մինչ այդ Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ գործում էր Նպաստների մասին գլխավոր համաձայնագրի (GSP) վարչակարգը, որի հաշվին հայկական արտադրանքների 2000 անվանակարգեր եվրոպական շուկա էին արտահանվում իջեցված հարկերով: ԵՄ հանդիսանում է Հայաստանի ամենախոշոր գործընկերը. ապրանքաշրջանառության 30% այդ կառույցի երկրներին է պատկանում:
«Նպաստների մասին գլխավոր համաձայնագրի (GSP+) բարելավված տարբերակը վերաբերում է արտադրության ավելի քան 6400 անվակարգերին, որոնցից ծխախոտը, բնական հյութերը, միրգը, բանջարեղենը հետաքրքրություն են ներկայացնում եւ կարող են արտահանվել իջեցված մաքսային հարկերով»,- ավելացրեց նա: Թումասյանի խոսքով, հիմնական խնդիրը գործող նպաստների մասին ձեռներեցների տեղեկացվածության ցածր մակարդակն է: «Միայն 2007թ. Հայաստանի համար գործող Նպաստների մասին գլխավոր համաձայնագրի (GSP) շնորհիվ հայ արտահանողները կարողացան մաքսային հարկերի վրա տնտեսել մոտ 120 մլն եվրո»,- ասաց նա:
«GSP+ Հայաստանին կօգնի ավելացնել ապրանքաշրջանառության ծավալը, իր անկյունը զբաղեցնել համաշխարհային շուկայում, ամրապնդել իր անունը»,- մամլո ասուլիսի ժամանակ իր կարծիքը հայտնեց Հայաստանի Աշխատատուների հանրապետական միության տնօրեն Գագիկ Մակարյանը:

В декабре 2008 EC предоставил возможность Армении присоединиться к системе свободной торговли GSP+ сроком на три года – до 2011 года. Об это на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель министра экономики Армении Мушег Тумасян. Он отметил, что эта привилегия предоставляется слабо развитым или развивающимся странам, в которых система управления и другие институциональные структуры хорошо развиты. В частности, по его словам, Армения присоединилась к 26 резолюциям, в результате применения которых стране было разрешено перейти к новому торговому режиму.
До этого между Арменией и ЕС действовал режим Генерального соглашения о льготах (GSP), за счет которого 2000 наименований армянских товаров экспортировалось на европейский рынок по сниженным тарифам. ЕС является самым крупным торговым партнером Армении – 30% товарооборота приходится на страны этой структуры.
«Улучшенная форма Генерального соглашения о льготах (GSP+) относится к более чем 6400 наименованиям продукции, среди которых табак, натуральные соки, фрукты, овощи представляют интерес и могут экспортироваться по сниженным таможенным пошлинам», – добавил он. По словам Тумасян, основной проблемой является низкий уровень осведомленности предпринимателей относительно действующих льгот. «Только в 2007 году благодаря действующему для Армении режиму Генерального соглашения о льготах (GSP) армянские экспортеры смогли сэкономить около 120 млн. евро на таможенных пошлинах», – сказал он.
«GSP+ поможет Армении увеличить объем товарооборота и занять свою нишу на мировом рынке, укрепить свой бренд», – в ходе конференции свое мнение высказал исполнительный директор Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.