17 Հուլիս 2020 - 14:12 AMT
Պաշտոնը մարդու համար հավերժական չէ, հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարարի պաշտոնից ազատված Էլմար Մամեդյարովը, փոխանցում է Vest.az-ը։
«Ընդամենը երկու օր առաջ եմ ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնից ազատվել։ Տանը նստած եմ։ Ապագայի հետ կապված որևէ որոշում չունեմ»,- ասել է նա՝ խոստանալով, որ նման որոշման դեպքում ապայման կտեղեկացնի։
Հուլիսի 15-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլյհամ Ալիևը կտրուկ քննադատել էր երկրի ԱԳՆ աշխատանքը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարման օրերի ու վերջին ամիսների հետ կապված։ Ալիևը նաև բողոքել էր, որ Մամեդյարովը տնից է աշխատում։ Հուլիսի 16-ին Մամեդյարովն ազատվել էր երկրի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնից, նրա փոխարեն նշանակվել էր Ջեհյուն Բայրամովը: Արտգործնախարարի պաշտոնը Մամեդյարովը զբաղեցնում էր 2004 թվականից։

17 Июль 2020 - 14:43 AMT
Освобожденный от должности министра иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что сидит дома.
«Должность для человека не вечна. Поэтому я чувствую себя нормально. Я работал, служил долгое время», – отметил экс-министр.
По словам Мамедъярова, у него пока нет планов на будущее.
«Прошло всего два дня, как я освобожден от должности министра иностранных дел. Сижу у себя дома. У меня нет какого-либо решения относительно будущего», – заявил он.
15 июля президент Азербайджана Ильхам Алиев подверг резкой критике Мамедъярова за отсутствие на рабочем месте во время столкновений с ВС Армении, начавшихся 12 июля, и за работу дипломатии в последнее время, в частности, за обсуждение коронавируса с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном.
Слухи о готовящейся отставке Мамедъярова муссировались с момента обысков азербайджанской СНБ в МИД. Мамедъяров занимал должность с 2004 года.