Վենետիկի գոնդոլների վրա նստելու՝ մարդկանց թույլատրելի թիվը կրճատվել է, որոշումը բացատրվում է նրանով, որ վերջին շրջանում զբոսաշրջիկները գիրացել են, փոխանցում է CNN-ը։
Ավելի վաղ գոնդոլներով քաղաքային ջրանցքներում թույլատրվում էր 6 հոգի տեղափոխել, այժմ այդ թիվը նվազել է մինչև 5-ի։ Նոր կանոնը վերաբերում է նաև գոնդոլներին, որոնք Մեծ ջրանցքով (Canal Grande) են երթևեկում․ նախկին 14-ի փոխարեն դրանցից կարող է օգտվել 12 հոգի։
Վենետիկի գոնդոլավարների ասոցիացիայի ղեկավար Անդրեա Բալբեյի խոսքով՝ զբոսաշրջիկներն այժմ ավելի ծանր են կշռում, քան 2010-ին կամ 2015-ին։ Ըստ նրա՝ գոնդոլների վրա զբոսաշրջիկներին կշռելու հնարավորություն չկա ու որոշել են կրճատել ուղևորների թիվը։

Гондольеры Венеции решили снизить допустимое количество человек, которых можно перевозить в одной лодке. Это решение они объясняют тем, что туристы за последнее время растолстели, пишет The Guardian.
Раньше в туристических гондолах по городским каналам разрешалось катать одновременно 6 туристов, теперь эта цифра уменьшилась до пяти. Коснулось новое правило и гондол, которые перевозят пассажиров через Гранд-канал – сейчас на борт будут брать не 14, а 12 человек.
По словам президента Ассоциации гондольеров Венеции Андреа Балбей, туристы сейчас весят больше, чем в 2010 или 2015 году. И так как в гондолах невозможно взвешивать пассажиров, поэтому было решено просто сократить их количество, отметил он, подчеркнув, что при перегрузе лодки в нее начинает попадать вода.