Nabucco-ն չի կարող իրագործվել առանց Իրանի մասնակցության, երբ խոսք է գնում տնտեսական նախագծերի մասին, դրանք պետք է հիմնվեն ոչ թե քաղաքականության, այլ տնտեսության վրա: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանում Իրանի դեսպան Մոյթաբա Դամիրչիլուն: «Ինչպես ձեզ հայտնի է, Իրանն աշխարհում երկրորդ տեղն է զբաղեցնում բնական գազի պաշարներով: Իսկ երբ խոսք է գնում տնտեսական նախագծերի մասին, որոշիչ դերն այստեղ պետք է ստանձնի հենց տնտեսությունը, այլ ոչ թե քաղաքականությունը»,-հայտարարել է նա:
Ինչպես ասել է Դամիրչիլուն, Nabucco նախագծի շրջանակներում մի շարք եվրոպական երկրներ արդեն իսկ պատրաստակամություն են հայտնել համագործակցել Իրանի հետ: Անցած շաբաթ Իրանի փոխարտգործնախարարն այցելել է Բրյուսել եւ հանդիպել ԵՄ երկրների առաջնորդների հետ: «Ելնելով այդ շահից, մենք գտնում ենք, որ Իրանի գազը կհասնի եվրոպական շուկա, սակայն հայտնի չէ, թե երբ եւ որ նախագծի շրջանակներում դա տեղի կունենա»,-ասել է իրանցի դիվանագետը:
Ինչ վերաբերում է գազամուղի նախագծի քաղաքականացմանը, ապա դեսպանը նշել է, որ Nabucco-ի իրականացմանը մասնակցում են երկրների երեք խումբ` գազի սպառողներ, տարանցիկ երկրներ եւ գազ արդյունահանողներ: Համաձայնությունը եվրոպական երկրների հետ գրեթե ձեռք է բերվել` նրանք եւս համարում են, որ Nabucco-ն արդարացված չի լինի տնտեսական տեսակետից առանց Իրանի մասնակցության: Նա նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ն, այլ ոչ թե Ռուսաստանն է խոչընդոտում Իրանի մասնակցությանը նախագծին:
Nabucco-ն մայրուղային գազամուղի նախագիծ է, որով պետք է էներգառեսուրսները Կենտրոնական Ասիայից տեղափոխվեն Եվրոպա շրջանցելով Ռուսաստանը: Ադրբեջանն ու Թուրքիան, որպես տարանցումն ապահովող կողմեր, ջանքեր են գործադրել, որպեսզի նախագիծը շրջանցի նաեւ Հայաստանը: Խողովակաշարի նախագծի հիմնարար սկզբունքները դեռեւս ավարտված չեն, իսկ շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2013 թվականին: Նախագծի արժեքը գնահատվում է շուրջ 7,9 մլրդ եվրո:

Nabucco не может быть осуществлен без участия Ирана, когда речь идет об экономических проектах, они должны определяться не политикой, а экономикой. Об этом заявил посол Ирана в Грузии Мойтаба Дамирчилу. «Как вам известно, Иран находится на втором месте в мире по запасам природного газа. По этой причине, европейский потребительский рынок очень заинтересован в Иране. А когда речь идет об экономических проектах, решающую роль при их определении нужно отдать именно экономике, а не политике», – заявил он.
Как сказал Дамирчилу, в рамках проекта Nabucco ряд европейских стран уже выразил готовность к сотрудничеству с Ираном. На прошлой неделе заместитель министра иностранных дел Ирана посетил Брюссель и встретился с лидерами стран ЕС. «Исходя из этого интереса, мы считаем, что иранский газ дойдет до европейского рынка, но неизвестно, в рамках какого проекта и когда это произойдет», – отметил иранский дипломат.
Что касается политизации проекта газопровода, то посол отметил, что в реализации Nabucco участвуют три группы стран – потребители газа, транзитные страны и производители газа. Соглашение с европейскими странами почти достигнуто – они тоже считают, что проект Nabucco не будет оправдан с экономической точки зрения без участия Ирана. Он отметил также, что США, а не Россия препятствуют осуществлению проекта при участии в нем Ирана.
Nabucco – проектируемый магистральный газопровод, по которому должны транспортироваться энергоресурсы Центральной Азии в обход России. Азербайджан и Турция, как стороны, обеспечивающие транзит, приложили усилия, чтобы проект обошел стороной и Армению. Базовые принципы проекта трубопровода еще не завершены, а строительство планируется завершить к 2013 году. Стоимость проекта оценивается в 7.9 млрд. евро.