3 Փետրվար 2009 - 11:22 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Ֆրանս Տելեկոմ (Օրանժ Արմենիա)» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուային: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերժ Սմեսովը, «Գրանդ Թորնթոն Ամիօ» ընկերության տնօրեն-բաժնետեր Արման Փինարբասին:
Ողջունելով «Ֆրանս Տելեկոմ»-ի մուտքը Հայաստան` վարչապետը նշել է, որ մեր երկրում վաղուց էր հասունացել հեռահաղորդակցման ոլորտում եւս մեկ լուրջ ընկերության գործունեության անհրաժեշտությունը:
Պարոն Բրունո Դյութուան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին եւ կառավարությանը` միջազգային չափանիշներին համապատասխան մրցույթ անցկացնելու, ինչպես նաեւ Հայաստանում գործարարության համար գործունեության բարենպաստ պայմանների ապահովման համար:
Ներկայացնելով հեռահաղորդակցման բնագավառում աշխարհի առաջատար օպերատորներից մեկը համարվող «Ֆրանս Տելեկոմի» գործունեությունը` պարոն Դյութուան նշել է, որ «Օրանժ Արմենիան» դեռեւս ձեւավորման փուլում է եւ մտադիր է նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտել մինչեւ տարեվերջ ու այդ ժամկետում սկսել գործունեությունը: Նա տեղեկացրել է, որ 2009թ. ընթացքում ընկերությունը նախատեսում է եւս 70 մլն ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ ներդրումներ կատարել, նպատակ ունենալով գործունեություն ծավալել ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլեւ հանրապետության մարզերում` ընդգրկելով ազգաբնակչության հնարավորինս լայն շրջանակներ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Ֆրանս Տելեկոմի» մուտքը հայաստանյան շուկա կարեւորել է մի քանի տեսանկյունից: Ըստ նրա, նախ ավելանում է մրցակցությունը հեռահաղորդակցման ոլորտում, որի արդյունքում շահելու են սպառողները, ինչը նաեւ նշանակում է նոր ներդրումներ ու նոր աշխատատեղեր: Այդ հանգամանքը, կառավարության ղեկավարի խոսքով, առավել կարեւոր է ներկայիս համաշխարհային ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում: Տիգրան Սարգսյանի համոզմամբ, «Օրանժ Արմենիան» իր հետ Հայաստան է բերելու նոր բիզնես-մշակույթ: Ըստ կառավարության ղեկավարի, ընկերության գործունեությունն այդ ամենի արդյունքում կնպաստի նաեւ հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Հանդիպման ավարտին ՀՀ վարչապետը հաջողություն է մաղթել «Ֆրանս Տելեկոմ (Օրանժ Արմենիա)» ընկերությանը` մեր երկրում նրա գործունեության մեջ:

3 Февраль 2009 - 11:22 AMT
В 2009 году France Telecom планирует осуществить в Армении дополнительные инвестиции на сумму $70 млн
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян сегодня принял генерального директора компании «France Telecom (Оранж Армения)» Бруно Дютуа. Как сообщает пресс-служба правительства РА, на встрече также присутствовали посол Франции в РА Серж Смессов, директор-акционер компании «Гранд Торнтон Амио» Арман Пинарбаси.
Приветствуя вхождение «France Telecom» на армянский рынок, премьер-министр отметил, что в Армении давно назрела необходимость деятельности в телекоммуникационной сфере еще одной серьезной компании.
Бруно Дютуа поблагодарил премьер-министра и правительство РА за проведение конкурса в соответствии с международными критериями, а также обеспечение в Армении благоприятных условий для предпринимательской деятельности.
Представляя деятельность «France Telecom», считающегося одним из ведущих операторов мира в телекоммуникационной сфере, Бруно Дютуа отметил, что компания «Оранж Армения» еще находится на этапе формирования и намерена завершить подготовительные работы до конца года и в этот срок начать деятельность. Он проинформировал, что в течение 2009 года компания планирует осуществить дополнительные инвестиции в размере еще 70 млн. долларов США, имея целью развернуть деятельность не только в столице, но и в областях республики, охватив по возможности широкий круг населения.
Тигран Саркисян отметил важность вхождения «France Telecom» на армянский рынок с нескольких точек зрения. По его словам, прежде всего, возрастает конкуренция в телекоммуникационной сфере, в результате чего выиграют потребители, что также означает новые инвестиции и новые рабочие места. Это обстоятельство, по словам главы правительства, наиболее важно в нынешних условиях мирового финансового и экономического кризиса. По убеждению Тиграна Саркисяна, «Оранж Армения» принесет с собой в Армению новую бизнес-культуру. По его мнению, деятельность компании, в результате всего этого, будет также способствовать дальнейшему развитию армяно-французских дружественных отношений.