Տնտեսական ճգնաժամը չի ազդել «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ-ի գործունեության վրա: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեց «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հարալդ Գրիթենը: «Նախ, մենք «Դելտա փարթներս»-ի հետ ներդրումների մասին բանակցությունները սկսել ենք տնտեսական ճգնաժամից շատ առաջ»,- հաղորդեց նա: Հարալդ Գրիթենի խոսքով, դեռեւս նախքան ի դեմս Դուբայի «Դելտա փարթներս» ներդրումային ընկերությանը նոր գործընկեր ներգրավելը, ADC ընկերության մեջ արդեն կատարվել էին ավելի քան 6 մլն դոլարի ներդրումներ:
«Թեեւ բանակցությունների գործընթացը շատ ժամանակ է պահանջում, մեզ հաջողվեց ավարտել այն տնտեսական ճգնաժամի ամենաբուռն պահին»,- ավելացրեց նա` նշելով, որ դա վկայում է այն մասին, որ նոր ներդնողը ըմբռնումով է մոտեցել ընկերության հնարավորություններին, շաուկայում նրա զբաղեցրած տեղին, վարած բիզնեսին, ինչպես նաեւ կարողացավ ճիշտ գնահատել Հայաստանը` որպես ներդրումների համար բարենպաստ երկիր:
Իսկ ինչ վերաբերում է բնակարանային բաժանորդներին ADC ընկերության հատկացրած ծառայությունների գներին, ապա, ինչպես ասաց ADC գլխավոր տնօրենը, դրանք հարմարեցվելու են շուկայական գներին, բայց որակով չեն զիջելու այլ ընկերությունների հատկացրած նույնանման ծառայություններին: Նշենք, որ Հայաստանում այդպիսի ծառայությունները միջին հաշվով սպառողների վրա նստում են ամսական 8-10 հազ. դրամ:
Մամլո ասուլիսի ընթացքում Հարալդ Գրիթենը պարզաբանեց «ծառայությունների ինտեգրված փաթեթի» իմաստը. «Ծառայությունների մատուցման ժամանակ մենք ցանկանում ենք մեկ փաթեթի մեջ ընդգրկել զանազան ծառայությունների ամբողջությունը, այն է` հիմնական Ինտերնետ + հավելյալ ծառայություններ: Նրա խոսքով, փաթեթի մեջ ընդգրկված ծառայությունների մի մասը հատկացնելու է ADC-ն, իսկ հավելյալ ծառայությունների սպասարկման համար հրավիրվելու են նաեւ այլ գործընկերներ: «Առաջին հերթին ծառայությունների ընդհանուր փաթեթի մեջ մտնելու են IP-հեռահաղորդակցությունը եւ մեդիային հատուկ էլեկտրոնային ծառայությունները»,- ասաց ADC գլխավոր տնօրենը:
Ինչպես ասվեց մամլո ասուլիսին, ADC գործունեության «առանցքային քարը» Ինտերնետ-ծառայությունների որակյալ փաթեթի (0.5-2 մեգաբիթ արագությամբ) հատկացումն է լինելու եւ ներդրումներից ստացված եկամուտների ձեռքբերումը անգամ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում:

Экономический кризис не повлиял на деятельность ЗАО «Армениан Дейтаком Компани». Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил генеральный директор ЗАО «Армениан Дейтаком Компани» (ADC) Гаральд Гриттен. «Во-первых, мы начали переговоры об инвестировании с «Дельта Партнерс» задолго до экономического кризиса», – сообщил он. По словам Гаральда Гриттена, еще до привлечения нового партнера в лице дубайской инвестиционной компании «Дельта Партнерс», в компанию ADC уже были осуществлены инвестиции на сумму более 6 млн. долларов.
«Процесс переговоров требует много времени, тем не менее, их удалось завершить в самый разгар экономического кризиса», – добавил он, отметив при этом, что это свидетельствует о том, что новый инвестор с пониманием отнесся к возможностям компании, ее месту на рынке, проводимому бизнесу, а также смог правильно оценить Армению, как страну, благоприятную для инвестиций.
Что же касается цен на предоставляемые компанией ADC услуги домашним пользователям, то, как сказал гендиректор ADC, они будут адаптированы к рыночным ценам, но не будут уступать по качеству предоставляемым другими компаниями аналогичным услугам. Отметим, что в среднем по Армении такие услуги обходятся потребителям в 8-10 тыс. драм в месяц.
В ходе конференции Гаральд Гриттен пояснил значение «интегрированного пакета услуг»: «При предоставлении услуг мы хотим в один пакет включить весь спектр разнообразных услуг, а именно: базовый Интернет + добавочные услуги». По его словам, часть включенных в пакет услуг будет предоставлять ADC, а для обслуживания добавочных будут приглашены и другие партнеры. «В первую очередь в общий пакет услуг будут включены IP-телефония и свойственные медии электронные услуги», – сказал гендиректор ADC.
Как было сказано на пресс-конференции, «краеугольным камнем» в деятельности ADC, будет предоставление качественного пакета Интернет-услуг (со скоростью 0.5-2 мегабит) и получение прибыли от вложенных инвестиций даже в условиях экономического кризиса.