30 Հուլիս 2020 - 09:38 AMT
Փոխնակ մայրերից ծնված մոտ 1000 երեխա չի կարող մեկնել Ռուսաստանից փակ սահմանների և պանդեմիայի պատճառով։ Այդ մասին The Guardian-ի հետ զրույցում ասել է ՌԴ նախագահին կից Մարդու իրավունքների խորհրդի փոխնախագահ Իրինա Կիրկորան, գրում է Meduza-ն։
Փոխնակ մայրության ծառայություններ տրամադրող պետերբուրգյան ընկերության աշխատակիցը հայտարարել է, որ միայն իրենց մոտ այդպիսի առնվազն 600 երեխա կա։
«Դա շատ սուր խնդիր է։ Այդ երեխաները մեծանում են։ Նրանց ծնողներ են պետք», – ասել է Կիրկորան։
ՌԴ-ից փոխնակ մայրերի երեխաների է սպասում մոտ 180 ընտանիք Չինաստանից, ինչպես նաև ընտանիքներ Սինգապուրից, Ֆրանսիայից, Ֆիլիպիններից, Արգենտինայից, Ավստրալիայից։
Հուլիսի կեսին Մոսկվայում ձերբակալություններ եղան փոխնակ մայրության ծառայություններ տրամադրող ընկերությունների աշխատակիցների, ինչպես նաև հղիությունը հսկող բժիշկների շրջանում։ Նրանց դեմ երեխաների վաճառքով զբաղվելու քրգործ է հարուցվել։

30 Июль 2020 - 10:30 AMT
Около 1000 младенцев от суррогатных матерей не могут покинуть Россию из-за пандемии коронавируса и закрытия границ. Такую оценку дала в разговоре с The Guardian зампред Совета по правам человека при президенте России (СПЧ) Ирина Киркора.
«Это острая проблема. Эти дети растут. Им нужны их родители», – заявила Киркора, пишет Meduza.
Среди иностранных пар, которые не могут забрать детей из России, около 180 семей из Китая, а также есть семьи из Сингапура, Франции, Филиппин, Аргентины, Австралии, сказала Киркора.
В середине июля в Москве арестовали нескольких представителей компаний, предоставляющих услуги суррогатного материнства, а также нескольких врачей, которые вели беременности суррогатных матерей. Против них возбуждено дело о торговле детьми.