«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի 2019-ի հարկային պորտֆելը կազմել է ավելի քան $31 մլն, որը 2018-ի նույն ցուցիչի համեմատ աճել է մոտ $4 մլն-ով։
Հայաստանի խոշոր հարկատուներից ու գործատուներից «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, որը միավորում է 15 ընկերության մոտ 3000 աշխատակցի, հրապարակել է 2020թ. տնտեսական և սոցիալական ազդեցության տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված են ընկերությունների խմբի 2019թ. պետությանը վճարված հարկերն ու տուրքերը, վարկային պորտֆելը, աշխատավարձային ֆոնդը, երկրի ՀՆԱ-ի վրա ազդեցության ցուցանիշն ու կարևոր այլ տեղեկատվություն։
«Մեր շահերի կենտրոնը Հայաստանն է, ինչի վկայությունը մեր 20 տարվա գործունեության արդյունքն է։ Հավատում ենք, որ կարող ենք մեր ներդրումն ունենալ երկրի կայուն զարգացման և մարդկանց կյանքի որակի բարելավման հարցում, և մեր քայլերն ուղղում այդ առաքելության իրականացման համար», – ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
Ընկերությունների խումբն իր ապրանքների ու ծառայությունների միջոցով մուտք է գործում Հայաստանում ամեն երրորդ տնային տնտեսություն։ Համայնքի տիպային բնութագիրը քաղաքաբնակ, բարձրագույն կրթությամբ, միջին և բարձր եկամտային խմբի 18-55 տարեկան կանայք և տղամարդիկ են, որոնց 46,3%-ը քաղաքականապես ակտիվ են և 76%-ի համար ինտերնետն ինֆորմացիայի առաջնային աղբյուր է։ Միայն 2019թ. ընթացքում «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կողմից տեղական շուկայից ձեռքբերումները կազմել են $53 մլն, ինչը զգալի ազդել է երկրի ՀՆԱ-ի վրա։
«Գալաքսին» 2019-ին ունեցել է 3,02% մասնաբաժին ՀՀ բանկերի կողմից տրամադրված վարկային պորտֆելում, որը կազմել է մոտ $128 միլիոն, ինչն էլ էական եկամտաբերություն է ապահովել բանկային համակարգի համար։
Ընկերությունների խմբում աշխատավարձային ֆոնդում էական բարելավում է նկատվել։ Միջին ամսական աշխատավարձը, որը 2018-ին եղել է 314,000 դրամ, 2019-ին դարձել է 376,000 դրամ, իսկ վճարված եկամտային հարկը կազմել է 3,7 մլրդ դրամ։
Ավելի վաղ ընկերությունների խումբը հայտարարել էր, որ տնտեսական գործունեության սահմանափակումների առաջին եռամսյակն ամփոփում է առանց աշխատատեղերի կրճատման։ ։

Налоговые отчисления группы компаний «Галакси» в 2019 году составили более $31 млн, что по сравнению с тем же показателем за 2018 год больше на $4 млн.
Являющаяся одним из крупнейших налогоплательщиков и работодателей Армении группа компаний «Галакси», объединяющая 15 компаний и около 3000 сотрудников, опубликовала годовой отчет о социально-экономическом воздействии в 2020 году, в котором представлены налоги и пошлины, выплаченные государству группой компаний в 2019 году, кредитный портфель, фонд заработной платы, показатель воздействия на ВВП страны и прочие важные сведения.
«Армения – средоточие наших интересов, о чем свидетельствуют итоги нашей двадцатилетней деятельности. Мы верим в том, что способны внести свой вклад в устойчивое развитие страны и в улучшения качества жизни населения, и наши действия направлены на выполнение этой миссии», – заявил со-основатель и генеральный директор группы компаний «Галакси» Арам Хачатрян.
Посредством своих товаров и услуг группа компаний «Галакси» вхожа в каждую третью семью в Армении. Характерными потребителями являются горожане с высшим образованием, со средним и высоким доходом, мужчины и женщины в возрастной группе 18-55 лет, из которых 46.3% проявляют гражданскую активность и для 76% которых Интернет является первичным источником информации. Только за 2019 год выручка группы компаний «Галакси» на внутреннем рынке составила $53 млн, что имело значительное воздействие на ВВП. В 2019 году 3.02% от кредитного портфеля, предоставленного банками РА, приходилось на группу «Галакси», что составило около $128 млн, а это в свою очередь обеспечило существенную доходность банковской системе.
Отмечаются значительные улучшения в фонде заработной платы Группы компаний. Среднемесячная заработная плата в Группе компаний, составлявшая в 2018 году 314,000 драм, в 2019 году она составила 376,000 драм, а выплаченный подоходный налог составил 3.709 млрд драм.
Ранее группа компаний заявила о том, что первый квартал ограничений экономической деятельности завершился без сокращения рабочих мест.